Przed Stadionem Śląskim odsłonięto pomnik Kamili Skolimowskiej

Kamila skolimowska pomnik

Redakcja

16 lutego 2024

Przed wejściem głównym na Stadion Śląski stanął pomnik upamiętniający złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich Kamilę Skolimowską.

W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięli udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, rodzice Kamili, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Zbigniew Polakowski oraz dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski.

- Cieszę się, że Memoriał Kamili Skolimowskiej tak mocno wrósł w historię Stadionu Śląskiego, a Kamila, która pisze swoją legendę również po śmierci doczekała się swojego pomnika. Na Śląsku udało nam się wspólnymi siłami zbudować piękną historię sportową, która tworzy niesamowitą opowieść. Tutaj w historycznym miejscu, które łączyło przez lata mieszkańców Polski, regionu, sportowców, powstaje aleja wybitnie zasłużonych, obok stoi pomnik Gerarda Cieślika. Myślę, że to niesamowity dzień i wierzę, że Kamila będzie inspirowała młodych adeptów swoją postawą nie tylko sportową, ale i życiową – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Wzruszenia z powodu takiego upamiętnienia Kamili nie kryli jej rodzice – Teresa i Robert Skolimowscy.

Stadion Śląski to legendarny obiekt i jestem dumny, że pamiątkowy pomnik Kamili stoi właśnie tutaj. Kiedy widzę Kamilę w takim miejscu, moje serce rośnie – przyznał ojciec lekkoatletki.

Pomnik, który został dziś odsłonięty, mierzy 165 cm i waży ok. 120 kg. Przedstawia on uśmiechniętą Kamilę Skolimowską z medalem olimpijskim oraz młotem w dłoni. Całość jest zrobiona z brązu, a wykonanie figury zajęło około 3 miesięcy. Jak przyznaje Romuald Zawodnik z firmy Netgraf, która była wykonawcą pomnika, największym wyzwaniem było zrobienie medalu, ale ostatecznie udało się go wykonać tak, żeby wyglądał jak ten, który Kamila zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich w Sidney.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła również udział delegacja z V Liceum Ogólnokształcącego im. Kamili Skolimowskiej w Bytomiu. Uczniowie szkoły przyznają, że cieszą się z takiego upamiętnienia gwiazdy Królowej Sportu, która dla nich stanowi szczególnie ważną postać i wzór do naśladowania.

Odsłonięty dziś pomnik to druga taka rzeźba przed Stadionem Śląskim. Kamila dołączyła bowiem do Gerarda Cieślika – wybitnego piłkarza reprezentacji Polski, który został upamiętniony w tym miejscu ponad rok temu. Sama data odsłonięcia pomnika nie była przypadkowa. Za dwa dni mija bowiem 15 lat od nagłej śmierci lekkoatletki. Kamila kochała sport i od najmłodszych lat odnosiła liczne sukcesy w rzucie młotem. Była mistrzynią olimpijską, wielokrotną medalistką i rekordzistką Polski. Zmarła niespodziewanie w wieku 26 lat podczas zgrupowania lekkoatletów w Portugalii. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dla jej upamiętnienia organizowany jest Memoriał Kamili Skolimowskiej, który od 2018 roku odbywa się na Stadionie Śląskim, a w 2022 roku dołączył do prestiżowego grona mityngów Diamentowej Ligi.

powiązane artykuły:

Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim
Sport 8 grudnia 2022

Walne Zgromadzenie Diamentowej Ligi na posiedzeniu w Rzymie podjęło decyzję, że Silesia Memoriał

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3