Przebudowa DK-91 w Częstochowie. UWAGA! Spore zmiany dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej

61995

Redakcja

28 października, 2022

Przebudowa DK-91 wkracza w kolejny etap. Od 3 listopada (czwartek) wprowadzona zostanie nowa tymczasowa organizacja ruchu, która z ewentualnymi modyfikacjami ma obowiązywać do późnej jesieni przyszłego roku.

Jak podaje częstochowski magistrat, zaawansowanie robót zrealizowane przez poprzedniego wykonawcę było na tyle niewielkie wobec czasu, którym dysponował (ok. 10% wykonania całości przewidzianych prac na całym budowanym odcinku), że niezbędne dla terminowej realizacji prac jest wprowadzenie obecnych zmian w organizacji ruchu. Tam, gdzie wykonanie robót było śladowe, tj. na odcinku od ul. Krakowskiej do al. Jana Pawła II konieczne jest w pierwszej kolejności pełne zamknięcie drogi dla ruchu.

Zmiany w organizacji ruchu

Zamknięta dla ruchu kołowego w obu kierunkach zostanie aleja Wojska Polskiego w Częstochowie na fragmencie od alei Jana Pawła II (z czynnym węzłem DK-91/DK-46) do ul. Krakowskiej.
Ponadto zamknięty dla ruchu kołowego zostanie odcinek alei Wojska Polskiego od ul. Krakowskiej do ul. Rakowskiej (w kierunku Katowic), natomiast ruch od ul. Rakowskiej do ul. Krakowskiej wraz z wjazdem w lewo w ul. Krakowską (w kierunku Warszawy) będzie odbywał się na jednym pasie jezdni – od ul. Rakowskiej do byłej estakady będzie to jezdnia wschodnia, a za byłą estakadą - jezdnia zachodnia.
Czynne pozostanie największe skrzyżowanie objęte pracami czyli krzyżówka Jagiellońska - aleja Wojska Polskiego - aleja Pokoju (z racji zamknięć niemożliwe jedynie pozostaną: jazda na wprost aleją Wojska Polskiego w kierunku Katowic, skręt w lewo z alei Pokoju na Katowice, skręt w lewo z alei Wojska Polskiego w aleją Pokoju oraz skręt w prawo z alei Wojska Polskiego w Jagiellońską i z Jagiellońskiej w prawo na Katowice).
Możliwe pozostaną także lewoskręty: z alei Wojska Polskiego w ul. Bór oraz z ulic: Równoległej i Powstańców Śląskich w aleję Wojska Polskiego.

Jak objechać zamknięcia?

Najlepszym rozwiązaniem dla płynności przejazdu w obu kierunkach jest kierowanie się na autostradową obwodnicę Częstochowy (A1) i ominięcie całego miasta lub ewentualne skorzystanie z jednego z czterech węzłów prowadzących do poszczególnych rejonów Częstochowy (Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe). Poruszanie się A1 wraz z obwodnicą miasta jest uzasadnione także remontami w ciągu „gierkówki” poza granicami miasta na południe od Częstochowy. Dla kierowców poruszających się po kraju na osi północ - południe informacje o prowadzonych w mieście pracach w postaci tablic informacyjnych staną daleko przed granicami miasta (węzeł północny A1 i od południa węzeł w miejscowości Podwarpie).
- Dla kierowców, którzy muszą wjechać do miasta służby konsultujące (wraz z policją) i zatwierdzające tymczasową organizację ruchu wskazały zalecany objazd w kierunku Katowic alejami i ulicami: Jana Pawła II, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Bohaterów Monte Cassino, Jagiellońską, Orkana, 11 listopada, Jesienną, Rakowską do alei Wojska Polskiego.

Dlaczego akurat taką trasą?

- Niemożliwe jest wskazanie jako zalecanego objazdu alternatywną trasą ciągu ulic: Popiełuszki-Pułaskiego z uwagi na ograniczenia tonażowe jezdni nad nieczynnym przejściem podziemnym u zbiegu tych ulic, ponadto na ul. Pułaskiego obowiązują już inne ograniczenia, związane z zawężeniem ruchu do jednej jezdni z uwagi na budowę nowego odcinka DK-46. Skierowanie zaś ruchu przez ul. św. Jadwigi jest niemożliwe, bo prowadziłoby w obręb innej budowy, tj. inwestycji realizowanej na częstochowskim odcinku DK-46.  
- Dla kierowców poruszających się na północ, objazd w kierunku Warszawy wiedzie po skręcie w lewo w ul. Krakowską ulicami: Kanał Kohna, Nadrzeczna przez Rondo Trzech Krzyży do alei Jana Pawła II i węzła.
- Funkcjonować będą także objazdy lokalne, np. pozwalający dostać się w aleję Wojska Polskiego pomimo zamknięcia wjazdu i wyjazdu z ul. Legionów.

Rozwiązania w celu poprawy poruszania się po mieście na czas zwiększonych utrudnień:

- Ze względów bezpieczeństwa pieszych przy trzech przejściach w centrum zostanie wprowadzona nowa sygnalizacja świetlna, chodzi o przejścia przez ulice: Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego) i Kanał Kohna (przejście na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej). Dwa ostatnie w wymienionych będą przejściami ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną.
Zawieszone zostanie natomiast przejście dla pieszych przez ul. Nowowiejskiego na wysokości ul. Waszyngtona
- Zmieni się organizacja ruchu: na ul. Jasnogórskiej - na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Żwirki i Wigury będzie to od 3 listopada ulica jednokierunkowa oraz na ul. Racławickiej, gdzie na odcinku od Żwirki Wigury do Dąbrowskiego także obowiązywać będzie jeden kierunek.
- Zmieni się pierwszeństwo na skrzyżowaniu Katedralnej i Ogrodowej, gdzie od 3 listopada ulica Katedralna stanie się drogą podporządkowaną.
- Na czas zmian zawieszone zostanie parkowanie w strefie płatnego parkowania na miejscach wyznaczonych „w jezdni” przy ulicach: Dąbrowskiego (miejsca na chodnikach pozostaną czynne) oraz Nadrzecznej.
- W centrum miasta obowiązywać będzie maksymalna prędkość do 30 km/h.
- Uruchomiona zostanie trasa tramwajowa do Kucelina, powrót regularnych połączeń także od 3.11 – uwaga na zmiany w rozkładach jazdy wszystkich linii spowodowane uruchomieniem tej trasy.

Inne zmiany w komunikacji miejskiej od 3 listopada:

- likwidacja autobusowej linii 40 do Kucelina (za tramwaj);
- autobusy MPK linii: 53,58,65,68 będą kursować w obu kierunkach od alei Niepodległości przez al. 11 Listopada, Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia i Rakowską do alei Wojska Polskiego i dalej bez zmian w kierunku gmin Olsztyn i Poczesna;
- ze względu na zmianę trasy, dojdzie do niewielkich przesunięć godzin kursów; 

61994

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3