Protest w JSW. Sierpień 80 rozmawiał z zarządem SiG-u

IMG 20230615 135901 1
Kastelik

Szymon Kastelik

22 czerwca, 2023

Trwa protest Sierpnia 80. Związkowcy po raz pierwszy usiedli do rozmów. Spotkali się z zarządem JSW SiG. 

Po ponad tygodniu od początku protestu przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, doszło do pierwszych rozmów. Przedstawiciele WZZ "Sierpień 80" spotkali się z zarządem JSW SiG. Nie było to stuprocentowe spełnienie oczekiwań (żądają rozmów z prezesem JSW Tomaszem Cudnym), ale w mediach społecznościowych związkowcy ogłosili, że wezmą udział w spotkaniu i liczą na konkretne propozycje.

Spotkanie rozpoczęło się w środę, o godzinie 13:00 i trwało około trzy godziny. W rozmowach ze strony Sierpnia 80 uczestniczyli wiceprzewodniczący komisji krajowej Rafał Jedwabny, przewodniczący związku w JSW Krzysztof Łabądź i dwóch pracowników JSW SiG. Z nimi rozmowę podjął zarząd spółki-córki JSW, z prezesem Gabrielem Cyrulikiem na czele. Na spotkaniu pojawił się też poseł PiS, Grzegorz Matusiak.

- Chcemy stworzyć przejrzysty proces alokacyjny oparty o staż. To nie może być tak, że pracownik, który pracuje w JSW SiG 3-4 lata jest pomijany w czasie alokacji - komentuje Karol Granatyr z Sierpnia 80.

Podczas pierwszy rozmów związkowcy przekazali swoje uwagi dot. funkcjonowania SiG-u i przypomnieli żądania. Sierpień 80 domaga się zmiany zasad przechodzenia pracowników SiG do głównej spółki, zwalczanie mobbingu, lepsze opłacanie pracowników spółki-córki, którzy często wykonują tę samą pracę co górnicy zatrudnieni bezpośrednio pod JSW.

Jak zapewniają związkowcy, pierwsze spotkanie daje nadzieje na rozwiązanie problemów. Czekają teraz na ustalenie kolejnych terminów spotkań. Sierpień 80 kontynuuje protest i w poniedziałek zamierza odwiedzić biura posłów i senatorów w regionie, aby opowiedzieć im o sytuacji w JSW SiG.

"Odp...cie się od JSW SiG"

Trwający od ponad tygodnia protest w wykonaniu Sierpnia 80 pokazał, że związki zawodowe w JSW nie mają najlepszych ze sobą relacji. Podczas pikiety przed siedzibą spółki, związkowcy Sierpnia 80 wprost krytykowali Solidarność, mówiąc o tym, że związek zeszmacił się, a prezes Cudny wykonuje jego polecenia. 

Druga strona odpowiedziała, że Sierpień 80 jest za mały w JSW i nic nie znaczy. Określiła protest jako "piknik". Na stornie Solidarności Górniczej pojawił się tekst, w który największy związek zawodowy w Polsce wprost atakuje Sierpień 80. Nazywa jego protest w JSW "fałszywą troską" i każe "odp....lić" się od JSW SiG.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.0µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3