Protest przewoźników węgla. Nie zgadzają się na sieć Kwalifikowanych Dostawców PGG

301807393 642482317088352 5422396909878943785 n 1

Redakcja

30 sierpnia, 2022

Nie wszystkie składy węgla oraz ich przewoźnicy mogli podpisać umowę z Polską Grupą Górniczą zgodnie z nowymi zasadami sprzedaży opału. Wiele firm i prywatnych dostawców nie spełnia surowych wymogów określonych przez PGG.

We wtorek, 30 sierpnia pod kopalnia Jankowice protestowali pośrednicy i przewoźnicy węgla. Nie zgadzają się na utworzoną przez PGG sieć dostawców węgla i ograniczenia w sprzedaży węgla za gotówkę. Twierdzą, ze dla nich oznacza to bankructwo. Dodają, iż często ich klientami są osoby starsze, które nie potrafią obsłużyć sklepu internetowego PGG.

Do tej pory klienci indywidualni, którzy zakupili węgiel w sklepie internetowym PGG musieli organizować transport we własnym zakresie. Mogli też korzystać ze składów węgla, którzy działali jako pośrednicy. Wynajęcie firmy do przewozu zakupionego węgla często mogło kosztować nawet więcej niż jedna tona węgla. Dlatego kupcy organizowali się nawet w grupy, żeby taniej wyszedł ich koszt transportu.

Od 30 sierpnia Polska Grupa Górnicza uruchomiła sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla. - Wybór sieci miał charakter otwarty i transparentny, każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy. Pierwsi dostawcy PGG S.A. pojawią się w sklepie internetowym PGG S.A. we wtorek 30 sierpnia. Kwalifikowani Dostawcy Węgla będą wykonywać usługę transportu i wydania Klientowi węgla kupionego bezpośrednio w e-sklepie PGG S.A - informuje spółka.

Utworzenie sieci był to jeden z postulatów związków zawodowych, którzy chcieli zwalczyć nieuczciwych pośredników handlujących węglem z kopalń PGG. - KDW będą wykonywać dostawy węgla do składu zlokalizowanego w rejonie miejsca zamieszkania Klienta, natomiast cała transakcja sprzedaży będzie realizowana przez sklep PGG S.A. Sieć składów KDW będzie rozlokowana na terenie całego kraju, co zdecydowanie ułatwi Klientom odbiór zamówionego w PGG S.A węgla, bez konieczność samodzielnego organizowania transportu - dodaje PGG.

Partnerzy PGG S.A. muszą dysponować m. in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi też być ubezpieczony i posiadać niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odebrać z kopalni węgiel i dostarczyć odbiorcom finalnym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3