Kolorowe Dożynki Wojewódzkie

119956

Redakcja

30 sierpnia, 2022

Dożynki to czas świętowania letnich plonów. Tegoroczne święto wojewódzkie odbyło się nad brzegiem Jeziora Pławniowickiego, na terenie kąpieliska „Słoneczna Plaża” w Niewieszu, w gminie Rudziniec. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach

Dożynki rozpoczęły się przemarszem korowodu. Przeszło w nim aż 30 koron dożynkowych. Pojawiło się sporo wystawców - przede wszystkim instytucje rolnicze, ale również duża liczba stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich niemal z całego regionu. Na scenie wczesnym popołudniem odbywał się koncert orkiestry KWK Knurów. Wieczorem będzie czas na rytmy dyskotekowe za sprawą setu przygotowanego przez popularnego DJ-a C Bool. Nie zawiedli się amatorzy regionalnych smaków. Na miejscu można było kupić wyśmienite wyroby lokalnych producentów.

W dożynkach uczestniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, parlamentarzyści m.in. poseł na Sejm Wojciech Szarama, członkowie zarządu województwa oraz liczne grono samorządowców. W imieniu marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, w uroczystościach brał udział przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.

- Dożynki to nasza polska tradycja, która jest ukłonem dla ciężkiej pracy na roli. Okazją do spotkań i wspólnej radości. Rezultaty pracy naszych rolników są dostrzegane i doceniane. Polska żywność jest uznaną marką w Unii Europejskiej – jedną z najsmaczniejszych, najzdrowszych i najbardziej ekologicznych. Nasza żywność jest polskim znakiem jakości – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Rolnikom należy się szacunek i podziękowanie za pracę. Cieszę się, że tak dużo ludzi przyszło, by w ostatnią niedzielę sierpnia wspólnie celebrować razem z nami tegoroczne dożynki. To dowodzi, że ta piękna tradycja jest wciąż żywa, a jej utrwalanie potrzebne – dodał przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.

źródło: UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.2µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3