Protest przeciwko kolei do CPK. Będzie kolejna blokada "wiślanki"

Cpkwyry

Redakcja

13 sierpnia, 2022

Mieszkańcy województwa śląskiego znów zablokują "wiślankę". To ich protest przeciwko budowy linii Kolei Dużych Prędkości do CPK.

Mieszkańcy województwa śląskiego ponownie wyrażą swój sprzeciw wobec budowy linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości. Jest to projekt poboczny Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z czterech wariantów ma zostać wybrać jeden. Każdy z nich przewiduje wywłaszczenie nieruchomości i działek rolnych od tysięcy osób od Katowic przez powiat mikołowski, rybnicki aż do granicy z Czechami w Gorzyczkach. 

Mieszkańcy tych terenów nie zgadzają się z odebraniem ich domów, gospodarstw itd. Nawet za duże pieniądze. Uważają, że budowa nowej linii kolejowej na Górnym Śląsku jest niepotrzebna, ponieważ istnieje już połączenie do Czech. Ponadto nie widzą, żadnych korzyści z budową KDP do CPK. Argumentów jest kilka: województwo śląskie ma swoje lotnisko w Pyrzowicach (oraz w sąsiedztwie lotnisko Balice). Po drugie, nie zaplanowano przystanków w miejscowościach, gdzie planuje się budowę KDP. 

Od początku roku zorganizowano już kilka protestów, które polegały na czasowej blokadzie dróg. Teraz przeciwnicy tej inwestycji planują kolejny. 18 sierpnia w Woszczycach (Orzesze) odbędzie się Śląski Protest Przeciwko CPK. Jej uczestnicy zablokują czasowo popularną "wiślankę" w okolicy skrzyżowania DK81 z ulicą Klonową. Protest rozpocznie się o godzinie 17:00. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3