Milion złotych nagrody! Premier zobowiązał się do ukarania sprawców zatrucia Odry

Premierodra

Redakcja

13 sierpnia, 2022

Milion złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców. Taką nagrodę przewiduje polska policja.

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd zrobi wszystko, żeby zminimalizować tragedię, która wydarzyła się w Odrze. Natomiast Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców. Szef rządu zadeklarował pomoc finansową dla gmin nadodrzańskich dotkniętych skarżeniem rzeki.

- Moje zobowiązanie, to nie tylko znaleźć i ukarać sprawców, ale także w jak najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry. Wierzę, że uda się to osiągnąć jak najszybciej - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

- Usuwanie śniętych ryb jest bardzo ważnym zadaniem, w które zaangażowana jest PSP. Kąpieliska są patrolowane przez policję - dodał premier. Natomiast minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że zarówno badania niemieckie, jak i polskie nie wykazały obecności rtęci w wodzie. Wyniki potwierdziły wysokie zasolenie. 

Przypomnijmy, że Wody Polskie już pod koniec lipca otrzymały informację o problemach z Odrą. Kilka dni temu odkryto tysiące śniętych ryb w kilku miejscach na rzece. Najprawdopodobniej doszło do zrzutu toksycznych substancji. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3