Protest nie wpłynął na radnych Lędzin. Zgodzili się na budowę nowych hal

IMG 20230622 143752
Kastelik

Szymon Kastelik

27 czerwca, 2023

Pomimo protestu mieszkańców Lędzin, radni miasta przyjęli na nadzwyczajnej sesji zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to na budowę nowych hal na terenie Lędzin. 

W miniony czwartek przed budynkiem Urzędu Miasta Lędzin zorganizowany został protest przeciwko władzom miasta. Poruszono wiele tematów, ale najważniejsza była sprawa rozbudowy hal przez firmę GLP. Przeciwnicy tej inwestycji uważają, że wpłynie ona na komfort życia i zaszkodzi miastu, które ma atrakcyjne tereny zielone oraz rekreacyjne.

- Litania problemów jest bardzo długa. Staraliśmy się listę postulatów maksymalnie skracać. Problem hal jest o tyle istotny, że jest realizowany trochę w sposób prymitywny i populistyczny. Zostały zaproponowane dwie olbrzymie strefy, które przylegają do kilku osiedli mieszkaniowych. Ignorując potrzeby mieszkańców - komentował Wojciech Drab z Projektu Lędziny. Według działacza społecznego nowe hale nie sprzyjają rozwojowi miasta, w którym nie ma praktycznie bezrobocia. Kopalnia w Lędzinach ma zostać zlikwidowana dopiero za kilkanaście lat, a hale powstaną szybciej, dlatego nie będą w nich pracować mieszkańcy Lędzin. Ponadto Drab uważa, że powstanie takich projektów wpłynie też na ceny nieruchomości w mieście, a same Lędziny nie będą już tak bardzo atrakcyjnym miejscem.

Hala niezgody w Lędzinach

Kilka lat temu firma GLP na własny koszt rozpoczęła budowę węzła Olszyce. Dzięki temu mógł wybudować w Lędzinach park logistyczny. Teraz planuje jego rozbudowę.

Na to nie zgadzają się okoliczni mieszkańcy Lędzin. Ponad 400 osób podpisało się pod petycją w tej sprawie. Uważają, że rozbudowa parku logistycznego wpłynie negatywnie na przyrodę i jakość życia w Lędzinie. Pomysł krytykują m.in. mieszkańcy ulic Zawiszy Czarnego i Łukasińskiego, gdzie ich spokojne życie zakłócane jest m.in. przez ciężarówki.

Inwestor w specjalnym komunikacie poinformował, że chce współpracować z mieszkańcami Lędzin. Zapewnił, że prowadzone są obserwacje przyrodnicze, aby rozbudowa parku logistycznego nie wpłynęła na lokalny ekosystem. Obiecał też budowę wału ogradzającego hale od domów, na którym powstanie park dla mieszkańców. Zadeklarował również przebudowę ulicy Zawiszy Czarnego, żeby wyłączyć z niej ruch ciężarówek.

- W okresie poprzedzającym planowaną rozbudowę od dłuższego czasu prowadzone są obserwacje tutejszej przyrody. Będą one kontynuowane przez przyrodnika do lata tego roku. Dzięki temu inwestor upewni się, że prace budowlane nie zagrożą miejscowej faunie i florze. GLP Park Lędziny jest jednym najbardziej zaawansowanych technologicznie takich projektów w Polsce. Znajduje się w nim wiele rozwiązań, dzięki którym budynki zużywają mniej prądu i wody. Co ciekawe, 100% wykorzystywanej tu energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To wszystko przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla, co jest ogromną korzyścią dla środowiska, a także zdrowia mieszkańców regionu - komentuje GLP. Należy dodać, że park logistyczny powstał na prywatnych działkach.

Radni zgodzili się na budowę nowych hal

W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Najpierw radni odrzucili w całości 266 uwag mieszkańców (10 radnych za, 5 przeciw). I chociaż m.in. Wojciech Drab został dopuszczony do głosu podczas sesji, to ostatecznie przeciwnikom inwestycji nie udało się przekonać większości.

Głos w sprawie zabrał radny Karol Kolny, który porówna protestujących do scjentologów. - Miasto musi się rozwijać. Nie będzie się rozwijać przez zieleń. Tylko przez produkcję. (...) Państwo przedstawiają w swoich projektach wizje, jakie scjentolodzy mają (...) Pamiętacie państwo jak organizacja Greenpeace zablokowała wydobycie gazu łupkowego w Polsce? Była finansowania przez Rosjan. Ja się zastanawiam, czy to stowarzyszenie, które tutaj działa prężnie, nie działa na zlecenie kogoś - mówił radny Kolny.

Ostatecznie po krótkiej dyskusji, większość radnych przyjęła zmiany w studium. 11 zagłosowało za, 3 sprzeciw (Hubert Handy, Bogusław Horas, Paweł Wanot), a 1 radny wstrzymał się od głosu.

Przyjęcie zmian w studium umożliwi rozpoczęcie budowy nowych hal. Przeciwnicy inwestycji już zapowiedzieli, że zaskarżą uchwałę rady. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3