Samorządy z woj. śląskiego dostaną 71 mln złotych na budowę mieszkań

0cd1b3f7 116d 4787 b041 3c9a667b86ec

Redakcja

27 czerwca, 2023

Katowice, Sosnowiec, Czeladź, Jaworzno i Knurów mają otrzymać w sumie 71 mln złotych bezzwrotnego wparcia na budowę mieszkań na wynajem. Blisko 500 nowych lokali ma powstać w ramach lokalnych TBS-ów i SIM-ów.

O decyzji poinformował minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.Społeczne budownictwo czynszowe dla osób o umiarkowanych dochodach to model zaspakajania potrzeb mieszkaniowych znany w całej zachodniej Europie – im więcej takich mieszkań znajdzie się w dyspozycji gmin, tym mniej osób będzie ustawiało się w kolejki do najmu mieszkania na komercyjnych warunkach. A to da to impuls do obniżek cen wynajmu. Dlatego oprócz startującego już w lipcu programu Pierwsze Mieszkanie, który znacząco ułatwi zakup mieszkań, tyle uwagi poświęcamy stałemu wspomaganiu samorządów, dając im finansowe wsparcie na budowę lokali z umiarkowanym czynszem - powiedział minister.

Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat. Środki mają zostać przeznaczone na budowę mieszkań o wysokim standardzie, ale o umiarkowanym czynszu. Ma to pomóc osobom lub rodzinom, których nie stać na zakup mieszkania lub wynajęcia lokalu po cenach rynkowych. Brzmi znajomy? Podobne cele miał program Mieszkanie+, który finalnie okazał się niewypałem. 

Ale tym razem za powstanie mieszkań odpowiedzialne będą samorządy. Pięć gmin z województwa śląskiego dostanie 71 mln złotych.

  • Gmina Czeladź (74 nowe mieszkania, ul. 21 listopada),
  • Gmina miasta Jaworzna (100 nowych mieszkań, ul. Insurekcji Kościuszkowskiej),
  • Miasto Katowice (111 nowych mieszkań w budynku przy ul. Kosmicznej oraz 75 nowych mieszkań w budynku przy ul. Kossutha),
  • Gmina Knurów (43 nowe mieszkania, ul. Antoniego Słoniny),
  • Miasto Sosnowiec (94 nowe mieszkania, ul. Mjr. Henryka Hubala-Dobrzańskiego).

Dzięki wsparciu, w tych miastach ma powstać w sumie prawie 500 nowych mieszkań na wynajem.; 

- Dzięki lokalnym inwestycjom szansę na wynajem lokalu na preferencyjnych warunkach otrzymają ci, których nie stać na wynajem mieszkania na rynkowych zasadach, a ze względu na wysokość dochodów nie przysługują im lokale komunalne. Mieszkania wynajmowane przez TBS-y i SIM-y mają czynsze o nawet 30-50 proc. niższe w stosunku do wynajmu komercyjnego - ocenił minister Waldemar Buda. 


fot. mrit

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3