Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lądowania awionetki na autostradzie A1

Csm 186474407 2940808346164078 3854386579047904702 n af4b22ce93

Redakcja

19 maja 2021

Postępowanie będzie prowadzone pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Śledczy będą ustalać m.in. przyczynę problemów technicznych samolotu i sprawdzać, czy pilot zachował się w tej sytuacji prawidłowo.

Awionetka pilotowana przez 34-letniego mężczyznę wylądowała w piątek rano na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Wierzchowisko (Śląskie). Nikomu nic się nie stało. Pilot zdecydował się na awaryjne lądowanie z powodu poważnych problemów z silnikiem. Mężczyzna był trzeźwy, ma licencję. Na autostradzie A1 przez kilkadziesiąt minut zablokowany był prawy pas w kierunku Łodzi, a ruch odbywał się lewym pasem. Policjanci zabezpieczali to miejsce do przyjazdu firmy, która zabrała awionetkę, by przetransportować ją do serwisu.

Jak powiedział w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, we wtorek policja przekazała materiały tej sprawy do Prokuratury Rejonowej w Częstochowie, tego dnia zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa. "Będzie ono prowadzone pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez wykonanie manewru lądowania na pasie autostrady A1" - poinformował prokurator.

Według dotychczasowych ustaleń, pilot leciał awionetką w Wrocławia do Rzeszowa, gdzie miał być przeprowadzony przegląd techniczny maszyny. "Zauważywszy problemy techniczne z silnikiem, chciał skierować samolot na lotnisko w Rudnikach koło Częstochowy jednakże z uwagi na utratę mocy silnika podjął decyzją o niezwłocznym osadzeniu statku powietrznego na autostradzie A1" - opisywał prok. Ozimek.

Prokuratura będzie ustalała przyczynę problemów technicznych samolotu, szczególnie to, czy nie wynikała ona z niewłaściwego serwisowania. W tym celu zostaną przeprowadzone szczegółowe oględziny samolotu, który został zabezpieczony; dokonana zostanie także analiza dokumentacji serwisowej.

"Prokurator także będzie badał czy zachowanie pilota było prawidłowe i zgodne z przepisami prawa lotniczego. Zwrócimy się również do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych o to, czy wykonywano w tej sprawie jakieś czynności, a jeśli tak, to jakie są ustalenia" - dodał rzecznik prokuratury. (PAP)

powiązane artykuły:

A1 piekary
Lokalne 11 marca 2022

Pofałdowany piekarski odcinek autostrady A1 nie zostanie wyremontowany w tym roku. Generalna Dyrekc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3