Naprawa A1 w Piekarach Śląskich dopiero w 2023

A1 piekary

Redakcja

11 marca, 2022

Pofałdowany piekarski odcinek autostrady A1 nie zostanie wyremontowany w tym roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła rozwiązać problemem kompleksowo. W ubiegłym roku z feralnego odcinka pobrano około 61 odwiertów. Próbki trafiły do specjalistycznego laboratorium, które zbadało pobrany materiał. Teraz analizy przeprowadzi Rada Naukowa przy GDDKiA.

Rada Naukowa to stały zespół opiniodawczy, działający przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. Należą do niej profesorowie i doktorzy wielu uczelni technicznych, wspierający GDDKiA przy rozwiązywaniu szczególnie skomplikowanych problemów podczas procesów inwestycyjnych. Naukowcy przeanalizują, więc wyniki badań piekarskiego odcinka autostrady A1.

Oznacza to, że na wspomniane rekomendacje przyjdzie poczekać kierowcom około roku. Dopiero wtedy, biorąc pod uwagę sugestie rozwiązania problemu powstających wciąż na A1 wybrzuszeń, katowicki oddział GDDKiA będzie mógł ogłosić przetarg na wykonanie naprawy tej trasy, w taki sposób, by po raz kolejny nie trzeba było tego powtarzać.

Nie ma co liczyć, by przetarg na naprawę nawierzchni A1 został ogłoszony jeszcze w 2022 roku. Z pewnością prace przy samej ekspertyzie zajmą kilkanaście miesięcy.

GDDKiA z pomocą wykonawcy drogi usiłowała pozbyć się tego problemu wielokrotnie. Jednak jak dotąd, bez efektów. Wykonawca, budując drogę użył do jej podbudowy materiału, co do którego producent dawał gwarancje, że zakończyła się jego aktywność chemiczna. Potwierdzała to cała dokumentacja.

Niestety, po kilku latach okazało się, że tak nie jest. „Żużel” użyty do budowy autostrady pęczniał i wysadzał kolejne fragmenty asfaltowej nawierzchni.

Ten odcinek autostrady A1 powstawał na Euro 2012. 

Autostradę zaczęto budować w 2009 roku. Jeszcze w okresie gwarancyjnym na nawierzchni drogi pojawiły się nierówności. Ostatnią naprawę kilku fragmentów pofałdowanej drogi wykonywano w 2020 roku. Wszystkim podróżującym A1, w tym także mieszkańcom Piekar Ślaskich przyjdzie się uzbroić w cierpliwość i liczyć, że jezdnia zostanie naprawiona w 2023 r.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3