CBA zatrzymało prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego na wniosek śląskiego pionu PZ PK

Cbaa
Kastelik

Szymon Kastelik

14 marca, 2023

14 marca na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Samorządowiec podejrzany jest o przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Do zatrzymania Jarosława G. doszło dzisiaj (14 marca). Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego został przewieziony do śląskiego pionu Prokuratury Krajowej w Katowicach. - Funkcjonariusze przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego, Urząd Miejski oraz inne lokalizacje na terenie woj. świętokrzyskiego. Zabezpieczono dokumenty i nośniki danych, które mogą mieć znaczenie dowodowe - informuje CBA.

- Po doprowadzeniu do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach prokurator przedstawi zatrzymanemu zarzuty. Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanym prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych - komentuje Prokuratura Krajowa.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego podejrzany o korupcję?

Służby na ten moment nie zdradzają większych szczegółów zatrzymania. Wiadomo, że chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

- Przypominamy, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową osobie pełniącej funkcję publiczną mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności przewidzianej w art. 229 § 6 Kodeksu Karnego. Warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej albo ich obietnicy przez osobę pełniącą funkcję publiczną, dobrowolne zawiadomienie organów ścigania przez wręczającego oraz ujawnienie wszystkich istotnych okoliczności przestępstwa zanim dany organ się o nim dowiedział - dodaje CBA.

Jarosław G. prezydentem miasta jest od 2014 roku. Wcześniej był posłem wybranym z list PSL (jako bezpartyjny). 

fot. CBA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 11.0µg/m3