Prezydent Polski Andrzej Duda na Jasnej Górze

013 PAD 70 rocznicy Apelu Jasnogorskiego 20231208 PK1 6958

Redakcja

9 grudnia, 2023

W piątek Andrzej Duda wziął udział w uroczystym koncercie „Modlitwa pokoleń” w 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego. Wieczornemu nabożeństwu przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Czym jest Apel Jasnogórski i dlaczego powstał 70 lat temu? Była to specjalna prośba o uwolnienie więzionego przez władze komunistyczne kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1953 roku Paulini na Jasnej Górze podjęli z pielgrzymami specjalne modlitwy o szybkie uwolnienie kapłana. 

Natomiast kardynał Wyszyński podczas internowania postanowił dokonać osobistego aktu oddania się Matce Bożej, w uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 1953 roku. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę o godz. 21. W taki oto sposób wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

8 grudnia na Jasnej Górze odbyła się uroczystość 70. rocznicy powstania Apelu Jasnogórskiego. W koncercie "Modlitwa Pokoleń" udział wziął prezydent Polski, Andrzej Duda. Wcześniej prezydent złożył wieniec przed Epitafium Smoleńskim, upamiętniającym ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

- Przed Twój cudowny jasnogórski Obraz przynosimy wszystkich chorych i cierpiących, wszystkich wątpiących i skrzywdzonych, wszystkie miejsca doświadczające wojny i przelewu krwi - w sposób szczególny Ukrainę i Ziemię Świętą – modlił się w czasie Apelu abp Wojciech Polak.

fot. Przemysław Keler / KPRP


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3