Prezydent Gliwic odwołał swoją zastępczynię. Powodem utrata zaufania

UM VP3 E Weber fot D Nita Garbiec 9385a UM
Kastelik

Szymon Kastelik

30 listopada, 2023

Ewa Weber została odwołana z funkcji III zastępcy prezydenta Gliwic. Taką decyzję podjął Adam Neumann. Jak twierdzi, stracił zaufanie do swojej (już byłej) współpracowniczki. 

Prezydent Gliwic odwołał Ewę Weber ze stanowiska III zastępcy. Dlaczego? Jak poinformował Adam Naumann w oświadczeniu, powodem była utrata zaufania.

- Zastępcy prezydenta to jego najbliżsi współpracownicy, a współpraca z nimi wymaga bezwzględnego zaufania. Od pewnego czasu charakter mojej współpracy z Ewą Weber nie spełniał tego warunku. Mimo przykrych okoliczności zakończenia współpracy z Ewą Weber chciałbym jej podziękować za pełne poświęcenia około cztery lata pracy na rzecz naszego miasta - poinformował prezydent Gliwic.

Neumann dodał, że powoływanie i odwoływanie wiceprezydentów jest jego wyłączną kompetencją i nie musiał uzasadniać swojego wyboru. Prezydent Gliwic dodał również, że nie zamierza powoływać nikogo na miejsce Ewy Weber.

- Obowiązki realizowane dotąd przez panią Weber zostaną podzielone między pozostałych dwóch Zastępców Prezydenta Miasta - Aleksandrę Wysocką i Mariusza Śpiewoka - skomentował Neumann.

Wojenka przed wyborami samorządowymi?


Ewa Weber była odpowiedzialna w Gliwicach za realizację zadań z zakresu edukacji, zdrowia i spraw społecznych, zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego, kultury, sportu, turystyki, inicjatyw lokalnych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi, uczelniami wyższymi oraz Komendą Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi.

Jak informowały media w ostatnim czasie, prezydent Gliwic stopniowo odbierał zadania realizowane przez Weber. M.in. utraciła nadzór nas spółkami miejskimi. Aż ostatecznie doszło do jej odwołania.

Skąd ta "utrata zaufania"? Nieoficjalnie mówi się o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Adam Naumann został prezydentem Gliwic na początku 2020 roku po wyborach przedterminowych. Popierał go wieloletni włodarz miasta, Zygmunt Frankiewicz, który w 2019 roku zamienił Gliwice na Senat. Ale teraz Frankiewicz nie zamierza wspierać Naumanna w nadchodzących wyborach samorządowych. Aktualnego włodarza miasta krytykują już nie tylko lokalni przeciwnicy polityczni, czyli PiS, ale też dotychczasowi "sojusznicy", czyli Platforma Obywatelka. 

Prezydent Gliwic miał być nawet zachęcany do tego, żeby nie startował bez poparcia Frankiewicza. Ale według nieoficjalnych doniesień, Naumann i tak zamierza ubiegać się ponownie o urząd prezydenta miasta - nawet bez poparcia byłego prezydenta. Ze środowiskiem Frankiewicza związana jest wspomniana Ewa Weber, która też aktywnie wspiera PO. I to dlatego miała zostać odwołana ze swojego stanowiska, jako możliwe zagrożenie w wyborach samorządowych. 

fot. UM Gliwice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3