W ZG Sobieski zginęli doświadczeni górnicy. Odwołana Barbórka

Zgsobieski

Redakcja

30 listopada, 2023

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego, komisja i przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego dokonali wstępnych oględzin w miejscu tragicznego zdarzenia, do którego doszło we wtorek w ZG Sobieski. W wypadku zginęło czterech górników. 

Do wypadku doszło we wtorek, 28 listopada około godziny 15:45 w pokładzie 209 na poziomie 500. Zdarzenie dotyczyło sześciu osób z działu wentylacyjnego. Grupa ta została wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego.

Instalacja służy do skierowania podsadzki do przestrzeni po eksploatacyjnej, żeby ją wypełnić. Podsadzka to mieszanina wody z inną niegroźną substancją, np. piaskiem. Mieszanina sama w sobie nie jest toksyczna ani wybuchowa. W trakcie usuwania korka w rurociągu podsadzkowym nastąpił niekontrolowany wypływ mieszaniny podsadzkowej oraz przemieszczenie się odcinka tego rurociągu. W strefie zagrożenia znalazła się cała grupa skierowana do pracy w tamtym rejonie, czyli sześć osób. W ZG Sobieski natychmiast rozpoczęła się akcja ratownicza.

- W trakcie prac przy rurociągu podsadzkowym doszło prawdopodobnie do przemieszczenia trasy rurociągu, w wyniku czego 6 pracowników zostało poszkodowanych, a czterech z nich – wszyscy to pracownicy ZG Sobieski, poniosło śmierć. Dwie pozostałe osoby zostały hospitalizowane - informuje Tauron Wydobycie. 

 Dwie osoby ranne trafiły do szpitala.

- 2 poszkodowanych trafiło do szpitala w Chrzanowie i Jaworznie - przekazało sosnowieckie pogotowie.

Po pięciu godzinach akcja ratunkowa została zakończona. Na powierzchnię wydobyto ciała czterech górników, u których lekarz stwierdził zgon.

Ustalanie przyczyn

W zdarzeniu zginęli doświadczeni górnicy mający od 34 do 39 lat. Tragicznie zmarły pracownik z najkrótszym stażem przepracował na kopalni 9 lat, a najbardziej doświadczony górnik miał 19 lat pracy za sobą. 

Trwa wyjaśnianie powodów, dlaczego doszło do tego tragicznego wypadku. Sprawą zajmują się: Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy, Prokuratura oraz powołany przez Pracodawcę zespół powypadkowy.

Przeprowadzono już wstępne oględziny miejsce, gdzie miało miejsce całe zdarzenie. Aktualnie urząd górniczy sprawdza dokumentację oraz będzie rozmawiać ze świadkami. 

Odwołana Barbórka

Zarząd spółki odwołała zaplanowane w tym roku uroczystości barbórkowe. Msze święte odbędą się tak jak zaplanowano. Kopalnia zapewnia opiekę psychologiczną pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym.

Prezydent Jaworzna ogłosił żałobę w mieście, która potrwa do 2 grudnia. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3