Prezydent Duda odznaczył braci Golec

15 Andrzej Duda Swieto Niepodleglosci odznacznia 20221111 JSZ 6843

Redakcja

11 listopada 2022

Tradycyjnie przed Narodowym Świętem Niepodległości prezydent Polski odznaczył wybitne osoby działające na rzecz kraju w sferze politycznej, społecznej lub kulturalnej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Uroczystość odbyła się się w Belwederze.

Wśród wyróżnionych znaleźli się Łukasz i Paweł Golcowie, czyli założyciele zespołu Golec uOrkiestra. Prezydent Andrzej Duda odznaczył ich medalem "Stulecia Odzyskania Niepodległości". 

– Nie ma w Państwa życiu i dorobku jakiegoś jednego wydarzenia, za które to odznaczenie jest wręczane. To jest w jakimś sensie suma dotychczasowych dokonań i postawy z punktu widzenia Rzeczypospolitej. Przez Państwa życie i działalność zawodową, społeczną pokazuje jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana. Od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych, przez rozwój kulturalny, poprzez naukę, poprzez rozwój gospodarczy Polski, poprzez dbałość o sprawy państwowe. Skończywszy wreszcie na walce o wolną, suwerenną niepodległą Polskę na edukacji – mówił Prezydent.

Bracia bliźniacy Golec pochodzą z Milówki. Ich rodzice byli muzykami i śpiewakami, dlatego od dziecka towarzyszyła im muzyka. Łukasz i Paweł uczyli się w Akademii Muzycznej, gdzie udoskonalili swoje zdolności muzyczne i kompozytorskie. W 1998 roku utworzyli zespół Golec uOrkiestra, który od początku w swojej twórczości łączy charakterystyczną muzykę góralską z nowoczesnymi brzmieniami rockowo-popowymi. Ich hity to pozycja obowiązkowa wielu imprez, w szczególności wesel. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3