Prezydent Duda o eksplozji rakiety: Była użyta przez siły ukraińskie

Przewodow
Kastelik

Szymon Kastelik

16 listopada 2022

Najprawdopodobniej doszło do nieszczęśliwego wypadku. Tak można podsumować wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawickiego przed naradą BBN. Najprawdopodobniej na skład zboża we wsi Przewodów spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę, która miała zniszczyć rosyjski pocisk. - Winę za całe wczorajsze starcie z całą pewnością ponosi strona rosyjska - mówił Andrzej Duda.

We wtorek, 15 listopada po godzinie 15:00 na skład zboża we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie najprawdopodobniej spadła rakieta systemu S-300 produkcji radzieckiej. Zginęli rolnik i pracownik składu. Na miejsce przybyły wszystkie służby, wraz z wojskiem. Teren eksplozji został otoczony i zamknięty. 

Najważniejszym pytaniem było to, czy rakieta została wystrzelona przez Rosję, która we wtorek dokonała masowego ataku na Ukrainę. 

- Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę. Nie była to rakieta, która była wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę - powiedział w południe Andrzej Duda. 

- Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, prawdopodobnie wyprodukowana w latach 70-tych typu S-300. Nie mamy w tej chwili dowód na to, że była to rakieta wystrzelona przez stronę rosyjską - dodał prezydent Polski, który podkreślił, że Ukraina musiała bronić się przed olbrzymim ostrzałem, którego dokonała we wtorek Rosja. Wiele rosyjskich pocisków zostało wymierzone w ośrodki miejskie przy granicy z Polską. 

- Wiele wskazuje na to, że była to rakieta, która służyła w obronie przeciwrakietowej. Była użyta przez siły ukraińskie - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Polska nie uruchomi artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego NATO. - Większość dowodów przez nas zebranych wskazuje na to, że być może uruchomienie art. 4 tym razem nie będzie niezbędne, ale ten instrument jest cały czas w naszych rękach i decyzję w tej sprawie oczywiście podejmiemy - poinformował Mateusz Morawiecki.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3