Prezydent: cały czas panowaliśmy nad tą epidemią

Mid 20607036

Redakcja

7 czerwca 2020

Cały czas panowaliśmy nad tą epidemią. To znaczy, że nie było ani jednej takiej sytuacji, żeby brakowało miejsc w szpitalach, czy żeby dla kogokolwiek brakło środków ratujących życie - powiedział w niedzielę Andrzej Duda w podczas sesji "Q&A" na Facebooku. Tymczasem wczoraj zanotowaliśmy w Polsce rekordowy wynik nowych przypadków koronawirusa w Polsce.

"Myślę tu przede wszystkim o respiratorach" - wyjaśnił prezydent.

Zwrócił uwagę, że w Polsce "nie występowała taka sytuacja, żeby trzeba było wybierać i mówić na przykład: dla osób starszych, po siedemdziesiątym roku życia czy sześćdziesiątym piątym respiratora nie dajemy, bo one są potrzebne dla młodszych". "A w innych krajach tak było" - podkreślił Duda.

"My dzięki skutecznej polityce, która była realizowana w walce z koronawirusem takich sytuacji uniknęliśmy, ale przez to być może ta liczba kilkuset zachorowań w Polsce będzie trwała nieco dłużej" - wyjaśnił prezydent.

W niedzielę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 263 osób, w tym 217 z kopalni Zofiówka na Śląsku.

Przekazano, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (217, wszyscy z KWK Zofiówka), podlaskiego (12), opolskiego (8), wielkopolskiego (8), małopolskiego (7), dolnośląskiego (4), lubelskiego (4), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (1).

MZ poinformowało o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to: 75-letni mężczyzna w Cieszynie i 91-letnia kobieta w Raciborzu. "Osoby te miały choroby współistniejące" – podało MZ.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 26 249 osób, z których 1155 zmarło.(PAP)

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3