Abp Skworc do maturzystów: osiągnijcie wiedzę, ale i człowieczeństwo

Csm mid 20531118 433d79b240

Redakcja

7 czerwca 2020

Życzę wam, abyście osiągnęli nie tylko wiedzę, stanowiska i urzędy, ale i człowieczeństwo według miary, którą kreśli Jezus – życzył w niedzielę tegorocznym maturzystom metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W homilii wygłoszonej podczas niedzielnej mszy w intencji maturzystów, odprawionej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla, abp Skworc nawiązał do okoliczności, w których wchodzą oni w tym roku w dorosłość: doświadczeń zdalnego nauczania, izolacji i braku szkolnej wspólnoty, ale też pewnej bezradności wobec epidemii.

„Z pewnością dziś potrzebujecie niejako ponowienia spotkania z Duchem Świętym i jego darów, w obliczu zahamowań i lęków, jakie wam towarzyszą przed zbliżającym się egzaminem maturalnym. Matura jest doświadczeniem granicznym. Oto kończą się dni przeżywane w gronie znanych, bliskich nauczycieli, przyjaciół, i klasowej wspólnoty” - mówił do maturzystów abp Skworc.

„Przed wami otwiera się przyszłość, jeszcze nieznana, tajemnicza, choć już jakoś zaplanowana. Matura – egzamin dojrzałości, oznacza często opuszczenie domu i wyruszenie w podróż dorosłości. Ta sytuacja rodzi pewien niepokój, któremu towarzyszy oczekiwanie na spełnienie marzeń, na zrealizowanie pasji, na spotkanie z uczelniami lub pracą” - przyznał.

Czytaj także: Od jutra matury. W szkołach się boją, ministerstwo jest spokojne

„W wasze oczekiwanie wychodzi dziś Chrystus Zmartwychwstały, który mówi: nie lękajcie się! Ale razem ze mną podejmijcie trud życia, urzeczywistniania go, jako projektu i powołania! Ja was umocnię mocą z wysoka, abyście dar młodości przekuli w dojrzałość ducha i ciała, intelektu i uczuć, w dojrzałość spełnionego, szczęśliwego człowieczeństwa! Abyście – prowadzeni przez Ducha Świętego - spełnili w swoim życiu misje i powołanie” - podkreślił metropolita

Życzył także młodym ludziom życia zgodnego z ideą, jaka przyświecała św. Pawłowi, aby jak najlepiej zdawać egzamin z życia i otrzymanego powołania.

„Życzę wam i o to się modlę razem z waszymi duszpasterzami, abyście maturalne zawody ukończyli z jak najlepszymi wynikami. Proszę też Boga – Ojca i Syna i Ducha Świętego - abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia, osiągając nie tylko wiedzę, stanowiska i urzędy, ale i człowieczeństwo według miary, którą kreśli Jezus w swojej Ewangelii” - zaakcentował abp Skworc. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.4µg/m3 PM2.5: 2.0µg/m3