Prezydent Bytomia odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi

D4 N 8210 kopia

Redakcja

30 czerwca 2022

29 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, prezydent Mariusz Wołosz odebrał Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Ustanowiony w 1923 roku Krzyż Zasługi jest przyznawany osobom, których praca i zaangażowanie wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe, a odznaczenie to może być nadane za ofiarną działalność publiczną czy charytatywną, ale również działania przynoszące korzyść państwu lub jego obywatelom.

Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi Mariusz Wołosz objął stanowisko prezydenta Bytomia w 2018 roku. Zanim jednak rozpoczął piastowanie urzędu prezydenta Miasta przez wiele lat działał aktywnie jako samorządowiec, był radnym Rady Miejskiej i zastępcą prezydenta Bytomia w latach 2010-2012. W swojej karierze zawodowej działał jako społecznik, menadżer ochrony zdrowia, pełniąc funkcję m.in. dyrektora Szpitala nr 2 w Mysłowicach, był współtwórcą i wiceprezesem zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, aktywnie działał i pracował na rzecz rozwoju i promocji sportu. W młodości trenował boks w Szombierkach Bytom, Polonii Świdnica i GKS Jastrzębie, był kierownikiem Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego, wiceprezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, jak również współzałożycielem i pierwszym prezesem zarządu Polskiej Hokej Ligi Sp. z o.o.

W trakcie pełnienia funkcji prezydenta Bytomia, Mariusz Wołosz skutecznie zablokował zwożenie i składowanie nielegalnych odpadów w mieście, pozyskał wielomilionowe środki i rozpoczął realizację inwestycji sportowych, związanych z rewitalizacją miasta, rozwojem infrastruktury czy działaniami kulturalnymi, oświatowymi i społecznymi. Oprócz tego, przywrócił budżet obywatelski, reaktywował Młodzieżową Radę Miejską, a także uruchomił szereg działań partycypacyjnych i konsultacyjnych.

Mariusz Wołosz w 2005 roku został odznaczony już Brązowym Krzyżem Zasługi. Oprócz tego otrzymał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, a także Złotą Odznaką 80-lecia Śląskiego Związku Bokserskiego.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3