Premier zapowiada gwarancję ceny za prąd do 2000 lub 2600 kWh

Premierprad

Redakcja

15 września, 2022

- Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie - powiedział w czwartek, 15 września premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że rząd zamierza wprowadzić gwarancję ceny za zużycie prądu.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił oficjalnie, że od 1 stycznia 2023 roku polskie władze chcą wprowadzić gwarantowaną cenę energii z 2022 roku dla gospodarstw domowych. Właściwe rozporządzenie ma wydać przez Urzędu Regulacji Energetyki. 

Warunek jest jeden i zależy od kilku czynników. "Zwykły" odbiorca indywidualny, czyli gospodarstwo domowe otrzyma gwarancję ceny, jeżeli roczne zużycie energii nie przekroczy 2000 kWh. W przypadku domu z osobą niepełnosprawną, gospodarstwa rolniczego lub dużej rodziny powyżej 3 dzieci, granica zużycia zostanie określona na 2600 kWh w skali roku. Rząd cały pakiet wsparcia dot. energii nazwał "Tarczą Solidarnościową". 

- Dla każdego gospodarstwa domowego bez wyjątku dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie (...) To oszczędność miesięczna dla gospodarstwa domowego nawet na poziomie 150 zł miesięcznie. Dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi ten pułap roczny określamy na poziomie 2600 kWh rocznie (...) Podobnie jeśli chodzi o rodziny, które mają co najmniej 3 dzieci i mają zazwyczaj kartę dużej rodziny - tu ten limit wynosi również 2600 kWh rocznie. Także gospodarstwa rolnicze mają wyższe zużycie energii i tutaj również będzie to 2600 kWh rocznie - poinformował premier. 

- Polacy ponoszą dzisiaj koszty błędnej polityki energetycznej i klimatycznej UE i koszty wojny na Ukrainie, a polski rząd stara się pomóc Polakom w tych dramatycznych okolicznościach - powiedział Morawiecki. Premier dodał, że należy zacząć od siebie, dlatego już od 1 października administracja rządowa, publiczna, samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia o 10 procent.

Rząd zapowiedział również, że gospodarstwa domowe, które ograniczą zużycie energii w 2023 roku o 10 procent względem 2022 roku, będą mogły liczyć na dodatkową, 10-procentową obniżkę cen. Opłata w "normalnej" taryfie ma być naliczana po przekroczeniu rocznego limitu. 

Pomoc otrzymać mają również przedsiębiorstwa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3