Prawie trzy miesiące ze smogiem w śląskich miastach! Raport PAS za 2021 rok

Smoggg
Kastelik

Szymon Kastelik

3 listopada 2022

Polski Alarm Smogowy jak co roku przygotował raport smogowy. Zebrane dane z 2021 roku ukazują skalę problemu, która dotyczy przede wszystkim województw śląskiego i małopolskiego. Ale coraz trudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku. Warto pamiętać, że to dane sprzed roku. W tegorocznym sezonie grzewczym rząd dopuszcza paleniem nawet węglem brunatnym, który jest o wiele bardziej trujący od węgla kamiennego.

Raport Polskiego Alarmu Smogowego za 2021 roku ukazuje nowego lidera zanieczyszczonego powietrza w Polsce. To Nowa Ruda w woj. dolnośląskim. Gmina ta "wygrała" we wszystkich trzech kategoriach: najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, najwyższe roczne stężenie PM 10 oraz największa liczba dni smogowych.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja w województwie śląskim ulega poprawie. Aż osiem miast z województwa śląskiego znajduje się w "czołówce" polskich trucicieli. W wielu z nich prawie trzy miesiące w 2021 roku były "smogowe". Często dochodziło też do przekroczenia norm groźnych związków rakotwórczych.

W kategorii benzo[a]pirenu średnia roczna Rybnika to aż 1000 procent normy! Myszków i Godów to 900 procent, a Żywiec 800 procent. Zabrze, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Godów, Goczałkowice-Zdrój, Żywiec i Myszków to polska czołówka w kategorii najwyższego rocznego stężenia PM10. 

W 2021 roku mieszkańcy Zabrze żyli w smogu przez 69 dni. Tyle samo w Godowie. Uzdrowiskowa miejscowość jaką jest Goczałkowice-Zdrój to 76 dni smogowych (a przecież mamy tam poprawiać stan swojego zdrowia). Rybnik to 72 dni, a Pszczyna i Żywiec to 80 dni smogowych. Najgorsza sytuacja w woj. śląskim była w Wodzisławiu Śląskim: 87 dni ze smogiem. To prawie trzy miesiące w skali roku!

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – dodaje Siergiej – Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Więcej na stronie Polskiego Alarmu Smogowego

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3