Prace remontowe dawnej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi idą pełną parą

23

Redakcja

8 lutego, 2022

Trwa remont dawnej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi. Wkrótce powstanie tu mediateka i Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu.

Dawna cechownia KWK Saturn w Czeladzi zmienia się w wyjątkowy obiekt. Prace idą pełną parą.

Co udało się zrobić do tej pory?

Gotowa jest już nowa część budynku, w której będzie działać mediateka oraz część budynku, w której ma powstać restauracja. Wykonano również nowe pokrycie dachu w tej części budynku, w której będzie się znajdować nowoczesna wystawa muzealna. Trwają też prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Wokół cechowni również sporo się dzieje. Trwają bowiem prace przy zagospodarowaniu całego terenu (budowa parkingu, chodników oraz oświetlenie).

Muzeum Górnictwa w Zagłębiu i mediateka 

Przypomnijmy, że na terenie dawnej cechowni KWK Saturn powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węgłowego w Zagłębiu. Gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy, która wypełni jego wnętrza. Planowana ekspozycja poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej. Na terenie dawnej kopalni pojawi się również nowoczesna mediateka.

Warto dodać, że kilka pokopalnianych budynków na terenie dawnej kopalni zyskało już nowe życie. Od 2013 roku funkcjonuje tu Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

 

Źródło:  UM Czeladź

Trtg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3