Powódź błyskawiczna w Bielsku-Białej. Zwołano sztab kryzysowy

Powodz w bielsku

Redakcja

5 czerwca 2024

W związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu Wojewoda Śląski Marek Wójcik udał się do Bielska-Białej i wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego oraz konferencji prasowej na temat bieżących działań służb.

- Mamy do czynienia z powodzią błyskawiczną. W chwili obecnej rzeki nie wystąpiły z brzegów. Mamy pogotowie powodziowe na terenie miasta Bielska-Białej i trzech gmin na terenach powiatu bielskiego i cieszyńskiego. Zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki PSP, aby pomóc w spuszczaniu wody. Prewencyjnie też zabezpieczamy wały – mówił wojewoda Marek Wójcik. 

Zapewnił jednocześnie, że gdy zajdzie taka potrzeba, zawnioskuje o użycie Wojsk Obrony Terytorialnej. 


- Najtrudniejsza sytuacja dotyczy powiatów bielskiego i cieszyńskiego. Alarmy powodziowe ogłoszono w Bielsku-Białej i trzech gminach powiatu bielskiego, natomiast w innych miejscach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe - mówił wojewoda śląski Marek Wójcik.


Do poważniejszych zdarzeń doszło na ul. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Bielsku-Białej, gdzie zalana została piwnica hali magazynowej o powierzchni ok. 1500 mkw. Znacząco zalany został również budynek wielorodzinny przy ul. Konwaliowej w Bielsku-Białej. Ponadto także na terenie Bielska-Białej była konieczność wypompowywania wody m.in. z: archiwum prokuratury okręgowej oraz urzędu pracy, przedszkoli, szkół, torowiska PKP, zajezdni autobusowej oraz licznych zakładów produkcyjnych i magazynowych. W Bielsku-Białej przy ul. Grażyńskiego – 3 osoby utknęły w zalanym samochodzie pod wiaduktem, konieczna była ewakuacja przeprowadzona przez strażaków. Poza tym w powiecie bielskim w Ligocie przy ul. Księża Grobel powstał zator na rzece na długości ok. 200m, do jego usunięcia użyto koparki. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Bestwińskiej podmyte zostało koryto rzeki Białki.Działania w kulminacyjnym momencie prowadziło 55 zastępów straży pożarnej w liczbie 320 strażaków.
Ponadto do pomocy w zwalczaniu skutków intensywnych opadów deszczu zostały zadysponowane zestawy pompowe z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Będzina, Jaworzna, Rudy Śląskiej oraz Sosnowca.

Z dniem 4 czerwca 2024 r. od godziny 8:00 Prezydent Miasta Bielska-Białej wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta Bielsko-Biała. 
Z dniem 4 czerwca 2024 r. od godziny 9:00 Starosta Bielski na terenie gmin: Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatu bielskiego ww. gminach.
Z dniem 4 czerwca 2024 r. od godziny 9:00 Starosta Bielski na terenie gmin: Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie wyznaczonych gmin.
Powodz bielsko biala

powiązane artykuły:

pozar elektrowni
Lokalne 5 czerwca 2024

We wtorek wieczorem, przed godziną 21 na terenie Elektrowni Jaworzno wybuchł pożar. Ogień został

Burze sląsk
Wiadomości 3 czerwca 2024

Synoptycy ostrzegają! Dzisiaj 3 czerwca mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu. Bu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3