
Zasoby Śląskiego Szpitala w Cieszynie zostały wzbogacone o ambulanse typu B. Nowoczesne pojazdy zastąpią wyeksploatowane karetki, które nie będą już wykorzystywane do transportu chorych. Dzięki dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka miała możliwość rozbudowania i zmodernizowania instalacji tlenowej oraz zakupienia cyfrowego aparatu RTG.
Szpital Śląski w Cieszynie prężnie działa rozwojowo i stale
wdraża nowe projekty, mając na uwadze swoich pacjentów ale także
turystów, którzy odwiedzają tłumnie Beskid Śląski. Ostatnią
inwestycją placówki jest zakup dwóch ambulansów typu B marki Ford
Transit, kwota zakupu wyniosła 868 959,72 zł.
Inwestycja ta była niezbędna w zapewnieniu bezpieczeństwa transportu pacjentów między szpitalami, a także miejscami zamieszkania, jeśli stan zdrowia tego wymaga. Dzięki nowym zakupom, transport będzie odbywać się w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
- Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe w kwocie 300 000 zł kierujemy do Starostwa Powiatowego w Cieszynie, dzięki któremu mogliśmy sfinalizować zakup. – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Powiat cieszyński liczy prawie 180 tys. mieszkańców, dlatego tak ważne jest, by wszyscy potrzebujący mieli dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane karetki z kilkusettysięcznymi przebiegami. To nowoczesne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pojazdy, które umożliwią szybki transport pacjentów w asyście lekarza Szpitala Śląskiego do innej placówki np. o wyższym stopniu referencyjności. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy komfortu i skuteczności leczenia w cieszyńskim szpitalu. – mówi Mieczysław Szczurek, starosta Cieszyński.
Ambulanse to nie
jedyna zrealizowana w ostatnim czasie inwestycja Szpitala Śląskiego
w Cieszynie. Dzięki dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
placówka miała możliwość zakupu niezbędnego sprzętu do
rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej.
- Ostatnie dwa lata funkcjonowania naszego Szpitala to czas intensywnego rozwoju i wdrażania kluczowych inwestycji oraz inicjatyw z myślą o Pacjentach. Nowa siedziba CZP w przebudowanym Pawilonie IV, czy doposażanie szpitalnych oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. cyfrowy aparat RTG, to ważniejsze zamierzenia, jakie udało nam się zrealizować. Nie możemy zapomnieć także o modernizacji instalacji tlenowej, która była szczególnie istotna w przypadku bezpieczeństwa chorych wymagających tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator – wskazuje Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno - Gospodarczych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Podczas pandemii
wielu pacjentów zarażonych wirusem COVID-19 musiało poddać się
tlenoterapii, w związku z czym wzrosło zapotrzebowanie na tlen.
Dotychczasowy zbiornik z tlenem o pojemności 11 ton musiał być
wówczas uzupełnian co 4-5 dni, a dzienne zużycie tlenu wynosiło
nawet ok. 1,8 tony. Dodatkowo z powodu zwiększonego zużycia tlenu,
działanie parownicy było bardzo mocno obciążone. Dzięki
dofinansowaniu Szpital jest aktualnie wyposażony w wysokiej klasy
sprzęt medyczny. Dokonano również niezbędnych prac, które
konieczne były w celu uruchomienia odbioru i prawidłowego
funkcjonowania urządzenia.