Nowy sprzęt w cieszyńskim Szpitalu Śląskim

Ambulanse w cieszyńskim Szpitalu Śląskm

Katarzyna Kulyk

6 lutego 2023

Zasoby Śląskiego Szpitala w Cieszynie zostały wzbogacone o ambulanse typu B. Nowoczesne pojazdy zastąpią wyeksploatowane karetki, które nie będą już wykorzystywane do transportu chorych. Dzięki dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka miała możliwość rozbudowania i zmodernizowania instalacji tlenowej oraz zakupienia cyfrowego aparatu RTG.

Szpital Śląski w Cieszynie prężnie działa rozwojowo i stale wdraża nowe projekty, mając na uwadze swoich pacjentów ale także turystów, którzy odwiedzają tłumnie Beskid Śląski. Ostatnią inwestycją placówki jest zakup dwóch ambulansów typu B marki Ford Transit, kwota zakupu wyniosła 868 959,72 zł.

Inwestycja ta była niezbędna w zapewnieniu bezpieczeństwa transportu pacjentów między szpitalami, a także miejscami zamieszkania, jeśli stan zdrowia tego wymaga. Dzięki nowym zakupom, transport będzie odbywać się w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

- Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe w kwocie 300 000 zł kierujemy do Starostwa Powiatowego w Cieszynie, dzięki któremu mogliśmy sfinalizować zakup. – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.


Inwestycja Szpitala Śląskiego w Cieszynie- Powiat cieszyński liczy prawie 180 tys. mieszkańców, dlatego tak ważne jest, by wszyscy potrzebujący mieli dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane karetki z kilkusettysięcznymi przebiegami. To nowoczesne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pojazdy, które umożliwią szybki transport pacjentów w asyście lekarza Szpitala Śląskiego do innej placówki np. o wyższym stopniu referencyjności. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy komfortu i skuteczności leczenia w cieszyńskim szpitalu. – mówi Mieczysław Szczurek, starosta Cieszyński.


Ambulanse to nie jedyna zrealizowana w ostatnim czasie inwestycja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dzięki dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka miała możliwość zakupu niezbędnego sprzętu do rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej.

- Ostatnie dwa lata funkcjonowania naszego Szpitala to czas intensywnego rozwoju i wdrażania kluczowych inwestycji oraz inicjatyw z myślą o Pacjentach. Nowa siedziba CZP w przebudowanym Pawilonie IV, czy doposażanie szpitalnych oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. cyfrowy aparat RTG, to ważniejsze zamierzenia, jakie udało nam się zrealizować. Nie możemy zapomnieć także o modernizacji instalacji tlenowej, która była szczególnie istotna w przypadku bezpieczeństwa chorych wymagających tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator – wskazuje Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno - Gospodarczych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Podczas pandemii wielu pacjentów zarażonych wirusem COVID-19 musiało poddać się tlenoterapii, w związku z czym wzrosło zapotrzebowanie na tlen. Dotychczasowy zbiornik z tlenem o pojemności 11 ton musiał być wówczas uzupełnian co 4-5 dni, a dzienne zużycie tlenu wynosiło nawet ok. 1,8 tony. Dodatkowo z powodu zwiększonego zużycia tlenu, działanie parownicy było bardzo mocno obciążone. Dzięki dofinansowaniu Szpital jest aktualnie wyposażony w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Dokonano również niezbędnych prac, które konieczne były w celu uruchomienia odbioru i prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Szpital Śląski nowe inwestycje

powiązane artykuły:

Normal f9fcc3729590f2acd64d5a323f66283d45d0490f
Lokalne 2 stycznia 2023

Szpital Śląski w Cieszynie zawiesił do końca marca działalność oddziału pediatrycznego. Powodem b

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3