Ponad 150 tys. niewykorzystanych bonów turystycznych w woj. śląskim. Pozostało 11 dni

Bon turystyczny do kiedy

Redakcja

20 marca 2023

Za kilka dni upływa termin na pobranie i opłatę bonem turystycznym. Wycieczka, pobyt w hotelu, zielona szkoła, czy kolonia letnia dla dziecka może się odbyć później, jednak ważne, by transakcji bonem dokonać do 31 marca. 

Aby skorzystać z bonu nie wystarczy go aktywować przed końcem marca, ale także do tej daty trzeba nim zapłacić za imprezę turystyczną czy usługę hotelową. Natomiast sam wyjazd czy pobyt w hotelu może odbyć się później.

W województwie śląskim do wykorzystania jest jeszcze 154 tys. bonów turystycznych. Są to zarówno bony nieaktywne, aktywne, lecz jeszcze nie wykorzystane nawet w części i te częściowo wykorzystane. Tylko w nieaktywnych bonach jest ponad 30,5 mln zł do wydania w firmach i organizacjach, które przystąpiły do programu Polski Bon Turystyczny. W całym kraju płatność bonami przyjmuje ponad 28 tys. podmiotów turystycznych, a w województwie śląskim 1,7 tys.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. 

- Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych między 1 października a 31 grudnia 2021 r., którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.


powiązane artykuły:

Ham ninh g22cdc86f7 1920
Wiadomości 30 września 2022

Zmienił się termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turyst

Jesien w gorach 01
Wiadomości 6 października 2021

Ponad 368 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa śląskiego. Kwota zrealizowanych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3