Pomnik Gerarda Cieślika stanął przed Stadionem Śląskim [WIDEO]

IMG 20220913 123201

Redakcja

13 września 2022

Legenda reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów, Gerard Cieślik doczekał się godnego upamiętnienia. Przed Stadionem Śląskim stanął jego pomnik. To tutaj zdobył wiele ważnych goli.

Gerard Cieślik to legenda polskiej piłki nożnej. Swego czasu jeden z najlepszych piłkarzy w Europie. Wielokrotny reprezentant Polski. Niestety jego gra z orzełkiem na piersi przypadła na czasy powojenne, kiedy Polska odbudowywała się, a futbol dopiero stawał na nogi. Jednak niewątpliwie był inspiracją dla wielu późniejszych polskich piłkarzy, którzy osiągali sukcesy w latach 70-tych i 80-tych.

Był też dumnym Ślązakiem. Jego kariera to przede wszystkim Ruch Chorzów, którego jest najskuteczniejszym strzelcem w historii. Na Stadionie Śląskim zagrał wiele pamiętny meczów, a w szczególności spotkanie ze Związkiem Radzieckim. 20 października 1957 roku biało-czerwoni wygrali 2:1, a oba gole dla naszej reprezentacji zdobył Cieślik. 100 tysięcy kibiców na Stadionie Śląskim było w ekstazie, bo rywalizacja z ZSRR zawsze budziła wiele emocji. 

Dzisiaj każdy może podziwiać pomnik ku pamięci Gerarda Cieślika, który stanął przed Stadionem Śląskim. Wykonany z brązu, w skali 1:1 ma odzwierciedlać prawie idealnie wybitnego piłkarza w stroju reprezentacji Polski. W ceremonii odsłonięcia pomnika udział wzięli jego fundatorzy marszałek województwa, Jakub Chełstowski i prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera. Towarzyszyli im syn Gerarda Cieślika, Jan Cieślik oraz piłkarze Ruchu Chorzów, prezes Niebieskich i prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

IMG 20220913 123252

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3