Polsko-ukraińska integracja. W chorzowskim skansenie odbył się piknik rodzinny

Piknik skansen w Chorzowie

Redakcja

30 czerwca, 2023

W pięknej scenerii Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie w niedzielę 25 czerwca odbył się piknik integracyjny dla ukraińskich rodzin, które przebywają na terenie naszego województwa w związku z trwająca w Ukrainie wojną. W ramach wydarzenia dla uczestników przygotowano szereg atrakcji.

Wydarzenie adresowane było do uczestników projektu „RAZEM Z NAMI – wsparcie obywateli z Ukrainy z wykorzystaniem potencjału podmiotów reintegracji społecznej”. Celem wydarzenia było umożliwienie ukraińskim rodzinom nawiązania kontaktu z rodakami, zmniejszenie stresu wywołanego przymusową zmianą miejsca zamieszkania w związku z działaniami wojennymi, a także promocja różnorodności kulturowej i kształtowanie postaw zapobiegających dyskryminacji.

Impreza o charakterze pikniku rodzinnego skierowana była do uczestników projektu "Razem z Nami". Zaprosiliśmy uczestników projektu, czyli osoby z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce po wybuchu wojny na terenie Ukrainy do wspólnej zabawy - wyjaśnia Katarzyna Skowron, kierowniczka działu ekonomii społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano wiele atrakcji m. in. zwiedzanie skansenu, animacje dla dzieci, gry i warsztaty. Był grill, słodkie i słone przekąski oraz specjalne stoisko, przy którym udzielana była pomoc w sprawach urzędowych.

Obywateli Ukrainy, nie będących uczestnikami projektu, w dniu imprezy obowiązywała preferencyjna cena za wejście do Skansenu – 5 zł, po okazaniu paszportu/dowodu osobistego. Osoby niebędące uczestnikami projektu mogły skorzystać z oferty Skansenu (wejście i inne świadczenia) odpłatnie na ogólnie przyjętych warunkach.

- Impreza wpisuje się w działalność instytutu i była organizowana po to, by móc zintegrować dwa narody - polski i ukraiński. Naszym zdaniem integracja pozwala na rozwój i pójście jeden krok do przodu - zaznacza Katarzyna Dyktyńska z Instytutu Społecznego Rozwoju.


powiązane artykuły:

Fundacja PETRALANA respirator
Lokalne 14 czerwca, 2023

We wtorek, 13 czerwca mieszkańcy Drohobycza odebrali respirator o wartości 94 tys. zł. To

20230601 103911
Lokalne 13 czerwca, 2023

Racibórz na blisko dwa tygodnie stał się nowym domem dla młodych mieszkańców partnerskiej Tyśmien

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3