Dzieci ukraińskich żołnierzy odwiedziły Racibórz

20230601 103911

Redakcja

13 czerwca, 2023

Racibórz na blisko dwa tygodnie stał się nowym domem dla młodych mieszkańców partnerskiej Tyśmienicy. Miasto zaprosiło 30-osobową grupę młodzieży i opiekunów na obóz wypoczynkowo-krajoznawczy.

Pobyt grupy rozpoczął się oficjalnym spotkaniem z władzami miasta. Upominki i życzenia udanego wypoczynku przekazali prezydent Dariusz Polowy oraz zastępca Dawid Wacławczyk. 

W trakcie obozu goście zwiedzili miasto, jego największe atrakcje, najciekawsze miejsca, przemierzyli je w szerz i wzdłuż pieszo i komunikacją miejską, uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych m.in. w trakcie tegorocznych Dni Miasta oraz w licznych zajęciach przygotowanych przez miejskie jednostki.

O sportowo-rekreacyjne akcenty zadbał Ośrodek Sportu i Rekreacji. Czas rekreacji i zabawy obejmował m.in. zawody na kręgielni, konkurs darta, wodne atrakcje Aquaparku H20, spływ kajakowy do Ciechowic czy integracyjne ogniska.
Goście odwiedzili m.in. Muzeum i poznali historię miasta, poznali turystyczny szlak miejski, wzięli udział warsztatach malowania autorskich toreb płóciennych w Raciborskim Centrum Kultury oraz zwiedzili placówkę. Miejska Biblioteka przygotowała warsztaty tworzenia makramy, a do dyspozycji grupy były konsole xbox, PlayStation, gry planszowe oraz długopisy 3D. Samodzielne odkrywanie i eksperymentowanie umożliwiła raciborska SOWA.
W średniowieczne klimaty grupę przenieśli Drengowie znad Górnej Odry, którzy przygotowali animacje i aktywności z poprzednich epok. Na liście turystycznych perełek nie zabrakło Zamku Piastowskiego w Raciborzu oraz Rud. Dzięki gościnności gminy Kuźnia Raciborska młodzież zwiedziła Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach, tamtejsze muzeum multimedialne, udała się w przejażdżkę do Stanicy oraz skorzystała z zaproszenia i odwiedziła tamtejszą Szkołę Podstawową.

Tyśmieniczanie odwiedzili także nowoczesne centrum symulacji medycznej Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu i wraz z pracownikami zgłębili wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej. Dzięki pomocy sponsorów w programie pobytu znalazły się też wycieczki do Wisły, gdzie rolę przewodnika górskiego pełnił Dawid Wacławczyk, oraz do Energylandii.
Podczas pobytu grupę odwiedziła także trzyosobowa delegacja oficjalna z Tyśmienicy na czele z mer Tatianą Hradiuk. Delegacja przybyła do miasta na tegoroczne Dni Raciborza.


Źródło: UM Racibórz

Img 20230612 wa0044

powiązane artykuły:

https://www.czechowice-dziedzice.pl/
Lokalne 10 marca, 2023

Mer podkijowskiego Irpienia odwiedził Czechowice-Dziedzice, aby odebrać agregat prądotwó

DSC 3237
Lokalne 1 marca, 2023

Kolejne śląskie miasto otrzyma pieniądze z funduszy unijnych na adaptacje mieszkań dla uchodźców

Maxresdefault 14
Wideo 25 lutego, 2023

Ukraina walczy dalej. Prosi o pomoc, a Ukraińcy mówią wprost: Trzeba pokonać Putina. W Katowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3