Polski rząd ostrzega przed... Barbie!

Barbie

Redakcja

31 lipca, 2023

Czy "barbiemania", która zawładnęła światem po premierze filmu "Barbie" może być niebezpieczna. Okazuje się, że tak! Ministerstwo cyfryzacji ostrzega przed korzystaniem z aplikacji, które zmieniają nas w popularne lalki (oczywiście tylko wirtualnie). 

W kinach króluje film Barbie z gwiazdorską obsadą - w rolach głównym Margot Robbie i Ryan Gosling. Z pozoru to kolorowy (różowy) film pełny muzyki i radości. Jednak pomimo wszystko to również ciekawa opowieść o samoakceptacji, toksycznej męskości. Produkcja pokazuje w krzywym zwierciadle zarówno feminizm, jak i patriarchat. Ale bez spoilerów, kto chce, niech wybierze się do kina na ten film.

Wiadomo, że filmowa wersja Barbie to nie tylko hollywoodzkie kino, ale też produkt, który musi się sprzedać. Słynna laleczka znów zdobywa popularność w sklepach, a wraz z nią różne inne gadżety. Szaleństwo Barbie zapanowało też w mediach społecznościowych.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed Barbie

"Barbiemania" trwa w najlepsze, a to oczywiście okazja do tego, żeby... zdobyć coś, co nie powinno zostać zdobyte. Polskie ministerstwo cyfryzacji ostrzega przed aplikacjami barbieselfie.ai i bairbie.me, które za pomocą jednego kliknięcia pomogą przeobrazić się nam w Barbie lub Kena.

Jak informuje ministerstwo, korzystanie z tych aplikacji wymaga udostępnienia: kamery smatfona, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych, dokładnych danych technicznych smartfona, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, informacji o interakcjach z innymi usługami, danych z ankiet i konkursów. 

- Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane - komentuje ministerstwo.

Co to oznacza? Otóż obie aplikacje mogą być łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy mogą za ich pośrednictwem zdobyć nasze ważne dane. A one zaś mogą posłużyć do przeprowadzenia cyberataków, przestępstw lub umożliwią nawet włamanie do naszych urządzeń. 

fot. screen trailer filmu Barbie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3