Polski rząd obiecał Unii zmianę podejścia do węgla?

Mid 19c28008

Redakcja

29 grudnia 2019

Tak powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica", o czym informuje Business Insider na portalu Onet. Jeśli słowa następczyni Donalda Tuska się potwierdzą oznacza to kłopoty dla górnictwa. I stopniowe odejście od węgla także w Polsce.

Wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu wymaga, zwłaszcza od Polski, znacznych inwestycji w zieloną energię, przy jednoczesnym ograniczaniu wykorzystywania węgla w energetyce.

Jak przyznała von der Leyen „Polska potrzebuje więcej czasu”.

Polska rusza z wyższego poziomu uzależnienia od węgla, zatem musi przebyć dłuższą drogę w porównaniu z innymi państwami”

podkreśliła szefowa KE

I dodała: Z tego powodu [Polska – przyp. autor]powiedziała nam, że potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć, co zrobić, aby osiągnąć ten cel, ale obiecała, że latem zaangażuje się razem z nami na rzecz neutralności klimatycznej (UE) do 2050 roku".

Tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa”

mówił z kolei szef rządu MAteusz Morawiecki

Europejski Zielony Ład mocno krytykuje szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. 

Neutralność klimatyczna w kształcie takim, jaki chce tego Komisja Europejska, byłaby dla Polski, a szczególnie dla Śląska, gospodarczym wyrokiem śmierci. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi wcale tylko o górnictwo i energetykę, ale o cały przemysł i przede wszystkim poziom życia społeczeństwa”

ocenił Kolorz

Wyraził przy tym opinię, że Rada Europejska zgadzając się na Europejski Zielony Ład na obecnym etapie, „kupiła kota w worku”.

Wszystkie media mówią dzisiaj, że UE daje na transformację gospodarek w kierunku neutralności klimatycznej 100 mld euro do podziału. Jednak mało kto dodaje, że tylko 5 mld z tej kwoty to tzw. żywa gotówka, a reszta to kredyty, które trzeba by było spłacić. Innymi słowy, UE oczekuje od nas, że zlikwidujemy naszą energetykę i przemysł, a na dodatek, że sami za to zapłacimy”

uznał związkowiec

„Co więcej, dziś nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał ten mechanizm sprawiedliwej transformacji. Te 100 mld jest patykiem na wodzie pisane. Szczegóły Komisja Europejska ma podać dopiero w przyszłym roku. Podobnie jest w przypadku granicznego podatku węglowego, który ma ochronić konkurencyjność europejskiej gospodarki” - zdiagnozował.

Czytaj także: nowi wiceprezesi w PGG w poniedziałek?

Zdaniem Kolorza zaprezentowany przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen Europejski Zielony Ład jest dzisiaj „jedynie górnolotnym hasłem, na które mieliśmy się zgodzić w ciemno”. „To tak jakby w banku podpisać umowę kredytową, nie znając oprocentowania, wysokości rat, ani terminu spłaty. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zgodziłby się na coś takiego” - przyrównał szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

S24/Onet/PAP

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.9µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3