Polska wysyła pomoc humanitarną do Turcji

Pomocturcja

Redakcja

15 lutego, 2023

11 ton pomocy sprzętowej - tyle Polska wysyła do Turcji. W regionie dotkniętym trzęsieniami ziemi działają nadal ratownicy górniczy z Mysłowice-Wesoła. 

14 lutego ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Leśmierzu, wyruszył transport ze sprzętem pomocy humanitarnej (agregaty prądotwórcze kołowe - 4 szt. oraz namioty z wyposażeniem dodatkowym - 9 palet) – łącznie 11 ton pomocy sprzętowej.

Sprzęt został dostarczony samochodami Państwowej Straży Pożarnej na lotnisko wojskowe w Powidzu, skąd w środę 15 lutego, transportem lotniczym zapewnionym przez 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu - 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, trafi na terytorium Turcji.

Organizacja transportu pomocy humanitarnej, jego załadunku i rozładunku zostały powierzone dwóm oficerom ds. koordynacji z PSP, wchodzącym w skład grupy ratowniczej do udziału w akcji ratowniczej na terytorium Turcji.

Niniejsza pomoc humanitarna dla Turcji zapewniona została przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Realizują ją razem Państwowa Straż Pożarna, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

15 lutego mają wrócić z Turcji polscy strażacy-ratownicy, którzy udali się w region dotknięty trzęsieniem ziemi tuż po tym zdarzeniu. W Turcji nadal pomagają ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej.

Do tragicznej serii trzęsień ziemi doszło 6 lutego na terenie Turcji i Syrii. Aktualny bilans ofiar to nawet 30 tysięcy osób. 

fot. PSP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 66.1µg/m3 PM2.5: 59.4µg/m3