Politycy żegnają Marka Plurę. " Dziynki za cołki Twój arbaj"

Mplura 2

Redakcja

22 stycznia, 2023

W wieku 52 lat zmarł Marek Plura. Od początku swojej politycznej kariery walczył o prawa Ślązaków do swojej tożsamości.

Marek Plura pochodził z Raciborza, ale mieszkał w Katowicach. W przeszłości był radnym Katowic, posłem i europosłem. W 2019 roku został wybrany do Senatu.

Od urodzenia chorował na zanik mięśni, dlatego od samego początku swojej politycznej kariery walczył o prawa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pomimo nieuleczalnej choroby, był niezwykle aktywnym politykiem. Jego nazwisko od zawsze kojarzyło się z walką o prawa Ślązaków do swojej tożsamości. Nie wstydził się godać w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie inicjował starania o ustanowienie języka śląskiego jako języka regionalnego w Polsce.

Marek Plura trafił w stanie ciężkim do szpitala z powodu powikłań pogrypowych. Zmarł 21 stycznia.

Najważniejsi politycy wszystkich opcji politycznych pożegnali Marka Plurę. 

- Odszedł śląski senator Marek Plura - dzielny, mądry i dobry człowiek. Zawsze powtarzał, że kto jak kto, ale Ślonzok z Kaszebą zawsze się dogadają. Żegnaj, Przyjacielu - napisał szef PO, Donald Tusk.,

- Śmierć senatora Marka Plury wstrząsnęła nami wszystkimi. Dobry człowiek, do końca oddany sprawom Śląska. Niech spoczywa w pokoju - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Markę Plurę pożegnał też europoseł Łukasz Kohut, który także od wielu lat reprezentuje śląskie sprawy na arenie międzynarodowej. - I ôdjechoł nom tyn silny karlus, co nigdy niy mioł leko. Pacz tam jako, a my sam dalij bydymy butel robić o naszo ślonsko godka a ślonsko tożsamość.To był zaszczyt z Tobą współpracować, dołeś fest rada i zowżdy bydymy Cie pamiyntać a spominać. Dziynki za cołki Twój arbaj! - napisął Kohut.

Plurę wspomniała nawet Beata Szydło -  Znałam go i szanowałam za jego wytężoną pracę prowadzoną mimo wielu przeciwności losu. Niech spoczywa w pokoju wiecznym - napisała była premier.

- Mój Śląsk i cała Polska straciły dziś wielkiego polityka i niezwykłego człowieka. Odszedł od nas Marek Plura, wielki wojownik o sprawy śląskie i osób z niepełnosprawnościami, cudowny, dobry człowiek. Żegnaj Marku, będzie nam Ciebie brakowało - napisała posłanka PO, Marta Golbik.

Markę Plurę wspominają również samorządowcy z województwa śląskiego. 

- Jeszcze chwilę temu była nadzieja… Dzisiaj dotarły do nas smutne informacje. Zmarł Marek Plura. Z własnej niepełnosprawności uczynił siłę do działania i wpływu na innych. Walczył o prawa osób z niepełnosprawnościami - napisał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Marka Plury. Europarlamentarzysta, parlamentarzysta i działacz społeczny, który pomagał potrzebującym. Kultywował tradycję regionu. Śląsk i sprawy Ślązaków zawsze były dla niego najważniejsze. Rodzinie składam wyrazy współczucia - czytamy we wpisie marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.1µg/m3