Policjant zginął od strzału w głowę. Uroczystość upamiętniająca sierż. Grzegorza Załogę

36 771083

Redakcja

7 sierpnia, 2023

Na skwerze przed Komendą Powiatową Policji w Będzinie odbyła się uroczystość upamiętniająca sierż. Grzegorza Załogę. Policjant zginął na służbie, podczas pościgu za sprawcami rozboju. Został postrzelony śmiertelnie w głowę. 

Sierżant Grzegorz Załoga służbę kandydacką odbywał w oddziałach prewencji Komendy Stołecznej Policji w okresie od 14 października 1999 roku, do 13 października 2000 roku.

6 listopada 2000 roku, został mianowany na stanowisko kursanta Ogniwa Konwojowo-Ochronnego Sekcji Prewencji, a następnie aplikanta Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

10 sierpnia 2003 roku, w Będzinie - podczas wykonywania czynności służbowych - podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju dokonanego na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Miał 23 lata. 

Został pośmiertnie mianowany na stopień sierżanta przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W minioną niedzielę z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinspektora Romana Rabsztyna przed Komendą Powiatową Policji w Będzinie odbyła się uroczystość w dwudziestą rocznicę tragicznej śmierci sierż. Grzegorza Załogi.

Na skwerze przed budynkiem będzińskiej komendy złożono symboliczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod obeliskiem z pamiątkowymi tablicami "Poległym w Służbie Ojczyźnie" "Pamięci sierżanta Grzegorza Załogi". Obok rodziny poległego policjanta, uczestniczyło wielu gości, parlamentarzystów, lokalnego samorządu terytorialnego, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji i urzędów oraz emerytów policyjnych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3