Policjanci zatrzymali fałszerzy dokumentów

35 728671

Redakcja

13 października, 2022

Katowiccy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o fałszerstwo i wyłudzenia ubezpieczeń na kwotę ponad miliona złotych. Kryminalni odkryli ich punkt w Sosnowcu, gdzie podrabiali dokumenty, nawet dyplomy akademickie. Mężczyznom grozi nawet 10 lat więzienia.

Mężczyźni w wieku od 29 do 50 lat wpadli w ręce policjantów na początku tygodnia. To czwórka mieszkańców województwa śląskiego, która w latach 2017-18 miała podrabiać dokumenty i wyłudzać odszkodowania. Odpowiedzą także za oszustwa, kradzieże oraz składanie fałszywych zeznań w trakcie postępowań karnych.

Ich metoda działania była stosunkowo prosta. Zakładali oni spółkę, a następnie brali w leasing samochody, które podpalali lub pozorowali kradzież po to, by ubezpieczalnie wypłacały im odszkodowania. Jak szacują śledczy, wyłudzili w ten sposób ponad milion złotych. Mężczyźni odpowiedzą też za zaciągnięcie kredytu na 20 tysięcy złotych, do zdobycia którego jeden z nich posłużył się w banku podrobionym dowodem osobistym i zaświadczeniem o zarobkach.

Wyłudzenia to nie był jednak ich jedyny interes. W Sosnowcu urządzili sobie ośrodek fałszerski, w którym podrabiali dokumenty. Kryminalni znaleźli tam przedmioty służące do ich fałszowania. Zabezpieczyli matryce pieczęci, siatki do sitodruków, folie opalizujące, karty polimerowe, klisze, farby UV oraz fragmenty przywłaszczonych dowodów osobistych. W sumie mężczyznom postawiono 17 zarzutów. Każdemu  z nich grozi nawet 10 lat więzienia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3