
Na elewacji kamienicy przy ul. Kołłątaja 5 w Sosnowcu pojawił się mural z wizerunkiem legendarnej aktorki Poli Negri, wł. Apolonii Chałupiec. Obraz powstał w miejscu, gdzie wcześniej był napis Pola Negri House.
Budynek, na którym powstał mural, sąsiaduje z miejscem, gdzie mieszkała Pola Negri. Do Sosnowca sprowadził ją los. Przejeżdżała przez to miasto pociągiem, w drodze do Berlina. Był 1919 roku, tuż po I wojnie światowej. Granica polsko-niemiecka na śląsku nie była jeszcze znana. Miała przy sobie pudełka z kopią jej pierwszego filmu Niewolnica zmysłów. Jej "towar" zaniepokoił celników i musiała zostać w Sosnowcu do wyjaśnienia sprawy. W ten sposób poznała swojego przyszłego męża, Eugeniusza Dąmbskiego. Pobrali się jeszcze tego samego roku w Sosnowcu i zamieszkali przy ul. Kołłątaja. W 1922 roku para rozwiodła się. Rok później wyjechała do Hollywood i już nigdy nie wróciła do Sosnowca.
Mural z jej wizerunkiem powstał na kamienicy ul. Kołłątaja 5, która sąsiadowała z budynkiem, w którym mieszkała Pola Negri.
- Artyści Paweł Witkowski i Łukasz Rudecki wykonali na zamówienie Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5 mural w/g obrazu Tadeusza Styki „Portret Poli Negri” sprzed 1930 roku. Wybrane dzieło spełnia kilka kryteriów, którymi kierowaliśmy się w wyborze. Główną przesłanką była postać Poli Negri. Chodziło o uświetnienie pamięci aktorki oraz przybliżenie historycznego tła naszej ulicy. Drugim kryterium jest walor dziedzictwa kulturowego – mówi Dagmara Giej – Rusnak ze Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5.
fot. UM Sosnowiec