Pola Negri spogląda na mieszkańców Sosnowca

Pola negri

Redakcja

20 października, 2023

Na elewacji kamienicy przy ul. Kołłątaja 5 w Sosnowcu pojawił się mural z wizerunkiem legendarnej aktorki Poli Negri, wł. Apolonii Chałupiec. Obraz powstał w miejscu, gdzie wcześniej był napis Pola Negri House.

Budynek, na którym powstał mural, sąsiaduje z miejscem, gdzie mieszkała Pola Negri. Do Sosnowca sprowadził ją los. Przejeżdżała przez to miasto pociągiem, w drodze do Berlina. Był 1919 roku, tuż po I wojnie światowej. Granica polsko-niemiecka na śląsku nie była jeszcze znana. Miała przy sobie pudełka z kopią  jej pierwszego filmu Niewolnica zmysłów. Jej "towar" zaniepokoił celników i musiała zostać w Sosnowcu do wyjaśnienia sprawy. W ten sposób poznała swojego przyszłego męża, Eugeniusza Dąmbskiego. Pobrali się jeszcze tego samego roku w Sosnowcu i zamieszkali przy ul. Kołłątaja. W 1922 roku para rozwiodła się. Rok później wyjechała do Hollywood i już nigdy nie wróciła do Sosnowca.

Mural z jej wizerunkiem powstał na kamienicy ul. Kołłątaja 5, która sąsiadowała z budynkiem, w którym mieszkała Pola Negri. 

Artyści Paweł Witkowski i Łukasz Rudecki wykonali na zamówienie Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5 mural w/g obrazu Tadeusza Styki „Portret Poli Negri” sprzed 1930 roku. Wybrane dzieło spełnia kilka kryteriów, którymi kierowaliśmy się w wyborze. Główną przesłanką była postać Poli Negri. Chodziło o uświetnienie pamięci aktorki oraz przybliżenie historycznego tła naszej ulicy. Drugim kryterium jest walor dziedzictwa kulturowego mówi Dagmara Giej – Rusnak ze Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5.

fot. UM Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3