Dwie niedziele handlowe. Czy opozycja rządząca wprowadzi swój pomysł w życie? Kiedy

Dwie niedziele handlowe

Redakcja

20 października, 2023


Niedziele handlowe to dni, w których większość sklepów i punktów usługowych ma prawo działać i obsługiwać klientów. W wielu krajach, włączając w to Polskę, istnieją ograniczenia co do dni, w których sklepy mogą być otwarte. W przeszłości, w Polsce, większość sklepów musiała być zamknięta w niedziele, z wyjątkiem niektórych branż, takich jak apteki czy stacje benzynowe, oraz określonych niedziel handlowych. A kiedy pojawią się dwie niedziele handlowe?

W Polsce obowiązywały pewne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele, które były wprowadzone w odpowiedzi na potrzeby pracowników, aby zapewnić im dzień odpoczynku oraz poprawić jakość życia rodzinnego. Rząd wprowadził ustawy ograniczające handel w niedziele w latach 2018-2019.

Ilość niedziel handlowych jest kwestią regulowaną przez ustawy i przepisy w poszczególnych krajach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to zależy od polityki państwa, kulturowych norm, a także potrzeb ekonomicznych.

W wielu krajach istnieją ograniczenia dotyczące handlu w niedziele ze względów religijnych, jako czasu odpoczynku dla pracowników oraz dla wspierania życia rodzinnego i społecznego. Różne kraje podejmują różne podejścia do tego zagadnienia. W niektórych krajach handel w niedziele jest całkowicie zakazany, w innych jest ograniczony do określonych godzin lub dni w roku, a w jeszcze innych nie ma takich ograniczeń.

Decyzje dotyczące ilości niedziel handlowych są wynikiem kompromisów między potrzebami konsumentów, pracowników i przedsiębiorców. Państwa starają się znaleźć równowagę między zapewnieniem czasu wolnego od pracy dla pracowników a umożliwieniem prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa. Od kilku lat dwie niedziele handlowe w miesiącu były nierealne do wdrożenia.

Kto chce wprowadzić dwie niedziele handlowe?

W Polsce kwestia ograniczeń handlu w niedziele była przedmiotem debaty publicznej i decyzji politycznych na przestrzeni lat. W 2018 roku polski rząd przyjął ustawę ograniczającą handel w niedziele, która przewidywała stopniowe wprowadzanie ograniczeń handlu w niedziele do dwóch niedziel w miesiącu, z wyjątkiem kilku określonych dni w roku, takich jak przedświąteczne zakupy czy okres wyprzedaży.

Przepisy dotyczące handlu w niedziele były przedmiotem wielu zmian i debat w Polsce. Rząd wprowadzał różne ograniczenia, starając się znaleźć balans między potrzebami pracowników a interesami przedsiębiorców.

Trzecia Droga, czyli trio Kosiniak-Kamysz-Hołownia, zapowiadała przywrócenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. - Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzimy dwie niedziele handlowe w miesiącu. To nasza gwarancja


Póki co mamy rok 2023 i pozostały nam dwa miesiące pełne wrażeń, również tych płynących z niedzielnych zakupów:

Niedziele handlowe listopad 2023

W listopadzie nie będzie żadnej niedzieli handlowej. 

Niedziele handlowe grudzień 2023

W grudniu niedziela handlowa przypada na 17 grudnia i 24 grudnia (do godziny 14:00)

powiązane artykuły:

Shopping carts gb2f9b68e4 1920
Wiadomości 18 grudnia, 2022

18 grudnia, czyli ostatnia niedziela handlowa w 2022 roku. To okazja, żeby w czasie wolnym zrobić

Csm sklep 10 cb1029611c
Wiadomości 1 sierpnia, 2021

Dzisiaj nie zrobimy zakupów w sklepach powierzchniowych. Jest jednak kilka wyjątków. Niektóre Biedro

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.9µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3