Pokaz specjalny spektaklu "Mianujom mie Hanka" dla młodzieży

Kohutrybnik

Redakcja

27 marca 2024

Spektakl "Mianujom mie Hanka" dotarł do Rybnika. W Domu Kultury w Niedobczycach śląski monodramat obejrzało blisko 400 uczniów z powiatów rybnickiego i wodzisławskiego. 

Wydarzenie zorganizowali stowarzyszenie FEST i europoseł Łukasz Kohut. Uczniowie ze szkół z powiatów rybnickiego i wodzisławskiego przekonali się na żywo, że język śląski ma się dobrze. Spektakl przybliżył też im śląską kulturę i historię.

- Promocja regionu i pozyskiwanie sojuszników dla śląskiej sprawy to jedno, ale to praca u podstaw jest kluczem do zachowania dziedzictwa naszych starek i starzyków. Prawne uznanie języka śląskiego umożliwi poznawanie naszego regionu przez młodych. Mam nadzieję, że państwo, którego jesteśmy obywatelami da nam wreszcie konkretne narzędzia do pielęgnowania kultury i historii Śląska - skomentował Łukasz Kohut.

Za sprawą europosła Kohuta, śląski spektakl wystawiono wcześniej w Parlamencie Europejskim oraz niedawno w polskim Sejmie. Z pokazu w Rybniku zadowolony był prezydent miasta, Piotr Kuczera.

- Od 2016 roku w Rybniku prowadzimy edukację regionalną dla dzieci w czwartych klasach szkoły podstawowej, ponad 10 tysięcy dzieci skorzystało z tych lekcji, by pamięć o naszej tożsamości nie zaginęła - powiedział Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3