Pogrzeb Tekli Juniewicz, najstarszej Polki. W pożegnaniu udział wziął premier Morawiecki

Pogrzebtekla

Redakcja

23 sierpnia, 2022

Pożegnano Teklę Juniewicz. Najstarsza Polka przeżyła 116 lat. Zmarła w ubiegły piątek.

19 sierpnia zmarła pani Tekla Juniewicz. Mieszkanka Gliwic od 2017 roku była najstarszą żyjącą Polką. We wtorek, 23 sierpnia w kościele św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach odbył się pogrzeb 116-latki. Udział w ceremonii wziął premier Mateusz Morawiecki.

- Odejście pani Tekli Juniewicz jest wielką stratą pod wieloma względami. Miała ona wielkie serce, które było zdolne pomieścić gorącą miłość do całej jej wielkiej rodziny oraz do jej małej i wielkiej Ojczyzny, do Polski - powiedział premier podczas ostatniego pożegnania pani Tekli. 

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

W wieku 21 lat, już w odrodzonej Polsce, wyszła za mąż za Jana Juniewicza, z którym przeprowadziła się do Borysławia (współczesna Ukraina). W 1945 w wyniku repatriacji wraz z dwoma córkami i mężem została przesiedlona do Gliwic, gdzie mieszka do dzisiaj. Jej mąż zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Po śmierci męża pani Tekla aż do 103 roku życia mieszkała sama i doskonale sobie radziła w codziennych sprawach.  Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej pani Tekla przeszła dwie operacje dróg żółciowych, które uratowały jej życie. 

Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group potwierdził autentyczność wieku pani Tekli. W 2017 roku, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, pani Tekla została najstarszą żyjącą Polką. Jako pierwsza osoba w Polsce osiągnęła kolejno wiek 112, 113, 114, 115, a w czerwcu 116 lat. Według oficjalnych danych była drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3