Pogotowie strajkowe w ArcelorMittal!

Wielki piec

Redakcja

19 października 2020

Międzyzakładowa Komisja Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" ogłosiła pogotowie strajkowe we wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland! Powodem jest decyzja o wygaszaniu części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie.

Międzyzakładowa Komisja Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w ArcelorMittal Poland wobec decyzji koncernu o wygaszeniu części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie, z dniem dzisiejszym podjęła uchwałę o ogłoszeniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego we wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland i w spółach zależnych.

WZZ „Sierpień 80” zastrzega, że użyje wszelkich dostępnych metod w obronie zakładu i miejsc pracy. Kategorycznie wzywamy władze ArcelorMittal Poland do natychmiastowego wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca i zamknięciu stalowni huty w Krakowie. Przez lata koncern dzięki ciężkiej pracy ludzi osiągał ogromne zyski, a dziś jedną decyzją twierdzi, że są zbędni i wyrzuca ich na bruk. Jest to karygodne i stoi w całkowitej sprzeczności ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.”

informują związkowcy

ArcelorMittal Poland poinformował, że zamierza na stałe zamknąć część surowcową w swoim krakowskim oddziale. Proces zamykania instalacji wielkiego pieca i stalowni rozpocznie się w październiku i potrwa kilka tygodni. Wielki piec i stalownia zostały tymczasowo wyłączone w listopadzie 2019 roku z powodu spadku zapotrzebowania na stal i dużego wolumenu importu wyrobów stalowych spoza krajów UE. Od tego czasu większość pracowników dotkniętych postojem tych instalacji znalazła zatrudnienie w innych zakładach ArcelorMittal Poland bądź – od marca 2020 roku i nadejścia pandemii Covid-19 – przebywa na tzw. urlopach postojowych. Firma podjęła te działania w czasie, kiedy nie wiadomo było, jak w dłuższej perspektywie będzie się kształtował popyt na stal.

fot. materiał prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3