Pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa, koniecznie w kolorowych skarpetach!

Bieg Kolorowej Skarpety

Redakcja

18 marca, 2023

Już w sobotę 18 marca w Katowicach odbędzie VI Bieg Kolorowej Skarpety. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, jest NSSP „Arka Noego”, której uczniami są osoby z Trisomią 21.

To już tradycja, że w okolicach 21 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, Fundacja Arka Noego, która w katowickich Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowany, w tym osób z zespołem Downa, organizuje Bieg Kolorowej Skarpety. 

Bieg Kolorowej Skarpety w Katowicach. Trasa i dystans

Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km. Trasę można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Start o godz. 10.00. Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od godz. 9.00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby dorosłe. Podczas biegu nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg, są zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Nie ma wpisowego. Będą wystawione skarbonki, by wesprzeć Arkę Noego na rozbudowę budynku szkoły.

Dystans biegu, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe. 21.03 oraz 3,21 nawiązują do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Skarpetki nie do pary? Dlaczego zakładamy je 21 marca?

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

- Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe - mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

powiązane artykuły:

Bieg Kolorowej Skarpety fot ARC Fundacja Arka Noego
Lokalne 13 marca, 2021

Już 20 marca odbędzie się IV Bieg Kolorowej Skarpety. Ideą wydarzenia, którego organizatorem jest Fu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 57.4µg/m3 PM2.5: 51.8µg/m3