W Katowicach trwają zapisy na IV Bieg Kolorowej Skarpety

Bieg Kolorowej Skarpety fot ARC Fundacja Arka Noego

Redakcja

13 marca, 2021

Już 20 marca odbędzie się IV Bieg Kolorowej Skarpety. Ideą wydarzenia, którego organizatorem jest Fundacja Arka Noego, która w Katowicach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową, jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa. Całe przedsięwzięcie odbędzie się z z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa. Trwają zapisy.

Bieg odbędzie leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Wydarzenie odbywa się z okazji przypadającego pierwszego dnia wiosny Światowego Dnia Zespołu Downa. Data i dystans biegu, czyli 3,21 km, nie jest przypadkowy. Zespół Downa to inaczej trisomia 21 pary chromosomów. Chorzy w swoim kodzie genetycznym posiadają dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze.

Ten dodatkowy chromosom jest nazywany chromosomem miłości, ponieważ osoby nim obdarzone podchodzą do wszystkich z ogromnym zaufaniem, oddaniem i radością

mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.


Bieg rozpocznie się w sobotę, 20 marca, o godz. 10.00. Wcześniej zaplanowano konkursy i rozgrzewkę. Uczestnicy ruszą sprzed NSSP Arka Noego i leśnymi ścieżkami pobiegną do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Start i meta zlokalizowane przy NSSP Arka Noego. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych (za bezpieczeństwo dzieci w czasie biegu odpowiadają opiekunowie). Podczas „Biegu Kolorowej Skarpety” odbędzie się kiermasz świąteczny z pracami uczniów NSPP Arka Noego.

Trasę biegu można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Całe przedsięwzięcie odbędzie się z z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa.

Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie, poprzez wysłanie maila na adres: promocja@fundacjaarkanoego.pl. W tytule maila należy wpisać „Bieg Kolorowej Skarpety”, a w treści: imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy uczestnika (w przypadku braku otrzymania zwrotnego maila z potwierdzeniem rejestracji organizatorzy poproszą o ponowne wysłanie maila zgłoszeniowego). Pakiety startowe w cenie 50 zł będą wydawane w dniu biegu po okazaniu dowodu wpłaty darowizny na konto. Jeden pakiet przewidziany jest dla jednego biegacza. Konto, na które należy kierować opłatę za udział w biegu, to ING Bank Śląski: 59 1050 1243 1000 0090 3022 4373.   

Istnieje możliwości kupno pakietu w dniu startu w biurze zawodów, które będzie działać od godz. 9.00.

Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie

podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner.

Światowy Dzień Zespołu Downa zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.
 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 17.5µg/m3