PLL LOT upadnie? Powstała nowa spółka w ramach Polskiej Grupy Lotniczej

LOT

Redakcja

23 czerwca 2020

Jesteśmy zdeterminowani, żeby LOT uratować, tak jak zdeterminowane są rządy innych krajów europejskich, żeby ratować swoje linie lotnicze, przeznaczając pomoc dla tych linii - mówił kilka tygodni temu, w jednym z wywiadów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. PLL LOT obsługuje loty międzynarodowe, ale także krajowe np. do Katowice Airport.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że nowa spółka LOT Polish Airlines S.A. złożyła wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przyznanie certyfikatu AOC, to certyfikat który pozwala na uzyskanie statusu przewoźnika lotniczego. Z własnym certyfikatem nowa spółka będzie mogła zastąpić PLL LOT S.A.

Jakiś czas temu do obecnej sytuacji linii lotniczych odniósł się minister Jacek Sasin, który nie ukrywał, że pandemia koronawirusa to spory problem dla narodowego przewoźnika.

Trzeba będzie przewidzieć rozwiązania ekstra, by linie nie upadły. Spółka dziś praktycznie nie zarabia, a przecież ponosi koszty wynagrodzenia załogi czy obsługi umów leasingowych. Tak więc pomoc dla LOT-u na pewno będzie musiała być znacząca. Na razie w porozumieniu z zarządem spółki szacujemy te potrzeby – powiedział Sasin w rozmowie z DGP.

Jak się okazuje obecną potrzebą zarządu jest powołanie kolejnej spółki w ramach grupy, która ma uzupełnić działalność operacyjną przewoźnika.

LOT Polish Airlines S.A. powstała w ramach porządkowania działalności operacyjnej realizowanej w Polskiej Grupie Lotniczej (PGL). W ramach grup PGL i PLL LOT funkcjonuje dziś 8 spółek z LOT w nazwie, uzupełniając działalność operacyjną przewoźnika. Podobnie będzie w przypadku LOT Polish Airlines - dowiedzieliśmy się w biurze prasowych PLL LOT.

Do sprawy ewentualnej upadłości spółki odniósł się także dzisiaj Marcin Horała. Podkreślił on, że nie ma mowy o upadłości narodowego przewoźnika.

Takiej, żeby zlikwidowano, żeby zwolnić pracowników, tak żeby nie było połączeń LOT-owskich. Natomiast różne działania, różne manewry prawno-gospodarcze firmy stosują i tutaj ja nie będę ingerował w kompetencje zarządu. Mam do niego bardzo duże zaufanie. W dobrych czasach doprowadził do tego, że (LOT-PAP) stał się najbardziej agresywną, najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie - zaznaczył. 

Źródło: PAP/DGP/ pasazer.com/własne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3