Plac Konstytucji w Tychach czeka gruntowny remont. Jak zmieni się to miejsce?

fot. Piotr Podsiadły

Redakcja

18 stycznia, 2023

Nowe miejsca parkingowe, droga rowerowa oraz chodniki, a do tego dużo zieleni i elementy małej architektury. Plac Konstytucji 3 Maja w Tychach czeka gruntowny remont. Prace ruszą niebawem.

Miasto Tychy podpisało umowę na przebudowę placu Konstytucji. Nierówna i zaniedbana nawierzchnia parkingu zostanie w ramach realizacji zadania wymieniona na nawierzchnię przepuszczalną z płyt betonowych ażurowych. Z kolei ciągi piesze zyskają nową, również wodoprzepuszczalną nawierzchnię mineralno-żywiczną. 

– Żyjemy w czasach szybko postępujących zmian klimatycznych, dlatego tak ważne jest to, aby nie uszczelniać nadmiernie nawierzchni parkingów czy chodników. Takie rozwiązanie pomoże poprawić gospodarkę wodną w najbliższym otoczeniu – wyjaśnia Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Remont obecnych miejsc parkingowych to jednak nie wszystko. Od strony ulicy Żwakowskiej powstaną również zupełnie nowe miejsca do parkowania. W pobliżu powstanie także droga rowerowa oraz miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

- Na placu posiana zostanie łąka kwietna, trawy wysokie, pojawią się rabaty kwiatowe czy krzewy ozdobne. Posadzonych zostanie również 18 sztuk drzew wysokich. Nowe nasadzenia stworzą dodatkowe przestrzenie zacienione oraz pozytywnie wpłyną na gospodarowanie wody opadowej – dodaje wiceprezydent Skoczylas.

Projekt jest już gotowy, uzyskano także pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych rozpocznie się w najbliższym czasie. Termin realizacji zadania to 13 września 2023 roku. Koszt inwestycji to 1 650 000 zł.


powiązane artykuły:

fot. Piotr Podsiadły
Lokalne 8 stycznia, 2023

W Tychach oddano do użytku 91 lokali mieszkalnych w trzech nowych budynkach o łącznej powierzchni

fot. UM Tychy
Lokalne 30 grudnia, 2022

W 9 lokalizacjach w Tychach pojawiły się karmniki dla ptaków. 2 sztuki w Parku Solidarności oraz

fot. UM Tychy
Wiadomości 1 grudnia, 2022

Tychy zajęły się uporządkowaniem przestrzeni miejskiej i upowszechnieniem prawidłowego parkowania

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.6µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3