Piknik na terenie oczyszczalni ścieków? Nietypowa lekcja ekologii katowickich uczniów

Piknik na terenie oczyszczalni sciekow fot 1

Redakcja

11 października 2022

Katowiccy uczniowie spędzili ostatni piątek inaczej niż zazwyczaj. Wzięli udział w nietypowej lekcji ekologii, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca oczyszczalni ścieków przy ul. Zaopusta. Piknik, który zorganizowały Katowickie Inwestycje S.A., odbył się w ramach obchodzonych w ten weekend Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zamiast codziennych lekcji, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Katowicach, mogli odwiedzić miejsce na co dzień niedostępne dla wielu, a bardzo ważne dla wszystkich – oczyszczalnię ścieków. 

Piknik z dawką wiedzy

Piknik został zorganizowany na terenie oczyszczalni ścieków zlokalizowanej na katowickim Podlesiu. Dzieci zostały podzielone na ok. 20-osobowe grupy, które oprowadzono po obiekcie, dzięki czemu mogły przyjrzeć się, dokąd trafiają ścieki z naszych domów i co się z nimi dalej dzieje, a także dowiedziały się, jak ważne jest ich odpowiednie oczyszczenie i zagospodarowanie. Mogły dowiedzieć się więcej o dobrych bakteriach, zobaczyły także pokazy w laboratorium oczyszczalni. 

Następnie uczestniczyły w quizie, podczas którego mogły sprawdzić swoją wiedzę. Oprócz tego organizatorzy zapewnili inne atrakcje, jak np. możliwość zobaczenia specjalistycznego samochodu ssąco-płuczącego z recyklingiem wody, samochodu specjalistycznego do frezowania wraz z kamerą i koparki – jako sprzętu do obsługi sieci kanalizacyjnych, zakupionego w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Dzieci otrzymały również owoce, a na miejscu była dostępna Katowicka Kranówka, którą można pić prosto z kokotka, a której jakość nie odbiega od wód sprzedawanych w butelkach.

Dzięki takim wydarzeniom dzieci mogą się dowiedzieć, jak funkcjonuje infrastruktura kanalizacyjna i wiele obiektów, o których na co dzień nie myślimy. Oszczędzanie wody, a także świadomość tego, jak ona wędruje po całym systemie, pozwoli wytworzyć w kolejnych pokoleniach bardziej ekologiczną postawę, a na tym na pewno zyskamy my wszyscy.

 

Piknik na terenie oczyszczalni sciekow fot 3

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3