Pierwszy w Polsce symulator pojazdu kolejowego z systemem VR

Tfdvgtr4e

Redakcja

23 października, 2022

W Katowicach powstał pierwszy w Polsce symulator pojazdu kolejowego z systemem VR (Virtual Reality), który posłuży do szkolenia maszynistów zgodnie z nowymi przepisami.

Polska kolej od lat zmaga się z deficytem maszynistów. Z analiz przeprowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Oznacza to konieczność zatrudnienia minimum 16,7 tys. nowych maszynistów.

Firma OTTIMA Plus opracowała pierwszy w Polsce symulator lokomotywy Traxx wraz z systemem VR (Virtual Reality), który będzie służył do szkolenia nowych i obecnych maszynistów.  

Pełnokabinowy symulator odzwierciedla nowoczesną lokomotywę wyposażoną w rozwiązania wymagane przez normy prawne. Oprogramowanie umożliwia symulowanie różnych warunków otoczenia (m.in. wybór pory roku i pory doby oraz warunków atmosferycznych), modyfikacje i tworzenie nowych tras, symulowanie wypadków oraz awarii).

Jest to pierwszy w Polsce symulator z zainstalowanym na stanowisku instruktora hełmem (okularami) VR - Wirtualnej Rzeczywistości, który pozwoli szkolącemu przenieść się do kabiny pojazdu, bez konieczności opuszczania stanowiska instruktorskiego.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.4µg/m3