Piękny koncert na początek roku jubileuszowego w Wiśle

Lkkjkjklkk

Redakcja

24 stycznia 2022

W sobotę, 22 stycznia w Sali Balowej Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny, na który mieszkańców, turystów i partnerów zaprosił Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Koncert był podsumowaniem roku 2021 a zarazem inauguracją roku 2022, w którym Miasto Wisła obchodzi 60-lecie nadania praw miejskich.

Przed występem gwiazd wieczoru – zespołu Tre Voci – odbyła się część oficjalna, którą poprowadzili Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury i Tadeusz Papierzyński, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w wiślańskim Urzędzie Miasta. Po przywitaniu gości i przemówieniu burmistrza, który mówił o trudnym dla samorządu roku, ale także o nadziejach na lata przyszłe i planowanych inwestycjach, nastąpiło zaprezentowanie programu roku jubileuszowego.

Koncepcja obchodów roku jubileuszowego oparta została na siedmiu słowach, które opisują wyjątkowość i specyfikę Wisły: źródła, słowo, tradycja, praca, góry, ruch i tolerancja. Każde słowo reprezentuje w tym roku sztandarowe wydarzenie, które zaprezentowały osoby z nimi związane.

Dni Wisły zaprezentował Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła; Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry – Andrzej Drobik; Tydzień Kultury Beskidzkiej – Rafał Cieślar; Dożynki i Święto Miodu – Zbigniew Czyż; stulecie schroniska na Stożku – Krzysztof Rudziński; Barbarian Race – Grzegorz Szczechla i ekumeniczne koncerty kolęd – Katarzyna Mizera.

Po części oficjalniej rozpoczął się sam koncert, podczas którego mogliśmy posłuchać utworów w niesamowitych aranżacjach, wykonanych przez trio Tre Voci, wykonujące muzykę klasyczną i pop operową. W skład formacji wchodzą tenorzy: Wojciech Sokolnicki „Voytek Soko”, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. W Wiśle pojawili się z innymi muzykami i już tylko to dało gwarancję niesamowitego show. Tre Voci zachwyciło publiczność, wykonując zarówno popularne kolędy jak i muzykę popową z nutką opery.

W trakcie sobotniego koncertu uhonorowano też tych, którzy od wielu lat pracują na rzecz rozwoju Wisły, a także całego Województwa Śląskiego. Najwyższe odznaczenia w województwie śląskim. Honorowe Złote Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego z rąk Jana Kawuloka, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Wojciecha Kałuży, Wicemarszałka Województwa Śląskiego otrzymały cztery wiślańskie organizacje:

Związek Pszczelarzy w Wiśle,

PTTK odział w Wiśle,

Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe,

Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka.

Odznaki odbierali przedstawiciele zarządów: Jerzy Cieślar – Prezes Związku Pszczelarzy w Wiśle, Izabela Rudzińska – Prezes PTTK/Oddziału w Wiśle, Donat Zniszczoł – Wiceprezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz Zbigniew Dusza – Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Wiślańska Jedynka.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do jego rozwoju pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym.

Wnioskodawcą o przyznanie Honorowych Złotych Odznak dla czterech wiślańskich organizacji był Burmistrz Miasta Wisła – Tomasz Bujok.

Związek Pszczelarzy w Wiśle
Związek Pszczelarzy w Wiśle prowadzi swą działalność od przeszło 90 lat, niestrudzenie propagując rozwój pszczelarstwa w całym regionie. Zakładają pasieki, organizują kursy, pokazy, wykłady i konferencje, jak również wystaw. W Muzeum Beskidzkim w Wiśle dwukrotnie urządzono wystawy popularyzują pasiecznictwo zatytułowane „Od miodu do mioduli". W roku 2020 Związek mocno zaangażował się w powstanie ekspozycji pszczelarskiej w nowo powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle, dzięki czemu odwiedzający mogą zobaczyć prawdziwy ul oraz wyposażenie każdej pasieki, narzędzia pszczelarskie oraz skosztować miodu w różnych wydaniach. Członkowie Związku wielokrotnie byli odznaczani medalem im. ks. dra Jana Dzierżona, który został ustanowiony przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi dla rozwoju pszczelarstwa.

PTTK Oddział w Wiśle
PTT/Oddział w Wiśle skupia około 150 przewodników, krajoznawców i miłośników turystyki górskiej z całego regionu. Organizuje wiele wydarzeń o charakterze turystycznym m.in. Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki, w którym udział biorą dzieci i młodzież z całego kraju, jak również żona najsławniejszego polskiego himalaisty, Cecylia Kukuczka. Ma swoją siedzibę w zabytkowym, myśliwskim zameczku Habsburgów, który powstał w XIX w. na Baraniej Górze, a później przeniesiony został do centrum miasta, na ulicę Lipową. W budynku tym prowadzony jest również Punkt Informacji Turystycznej oraz wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego".

Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Wiślański klub swoją historię rozpoczął w roku 1953, zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w skokach narciarskich, biegach i kombinacji norweskiej, a także w piłce nożnej. W kadrze trenerskiej od wielu lat pracuje zasłużony i znany szkoleniowiec Jan Szturc, który odkrył i wyszkolił wielu medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzów Świata. Spod skrzydeł tego właśnie klubu wyfrunęli Adam Małysz i Piotr Żyła. Czołowymi zawodnikami klubu są reprezentanci Polski, biorący udział w najwyższych rangą wydarzeniach sportowych. Skoczkowie klubu: Piotr Żyła, Paweł Wąsek oraz wychowanka Nicole Konderla, będą reprezentowali nasz kraj podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka

Integracyjne Stowarzyszenie Sportu Wiślańska Jedynka powstało 26 czerwca 2008 r. i od samego początku zaszczepia ono i rozwija w młodym pokoleniu pasję gry w koszykówkę. Łącznie stowarzyszenie skupia w swoich szeregach ok. 100 dziewcząt. W ubiegłym roku w kategorii U15K drużyna z Wisły zakwalifikowała się do Finałów Mistrzostw Polski Kobiet w Gdańsku, gdzie zajęła 8 miejsce w Polsce. Z kolei drużyna seniorek po raz pierwszy w historii klubu zakwalifikowała się do grupy A. Należy jeszcze wspomnieć, że klub ma w swoich szeregach wiślanki, które zakwalifikowały się do kadry Śląska, kadry Polski oraz grają w 1 Lidze Kobiet i Ekstraklasie Kobiet. Dwie zawodniczki z rocznika U15K grają w lidze w USA.

Kjikjhujhj

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3