Parking automatyczny w Katowicach przechodzi testy. Kiedy tam zaparkujemy?

Parking automatyczny Tylna Mariacka Fot KAW

Redakcja

28 sierpnia 2023

Parking automatyczny na ul. Tylneej Mariackiej ro rozwiązanie, którego w Katowicach jeszcze nie było. Zakończyły się odbiory tej inwestycji i rozpoczęły się testy. Kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z tego parkingu?

Koszt parkingu automatycznego na Tylnej Mariackiej to 23 mln złotych. Budowa ruszyła we wrześniu 2022 roku. Jak wygląda sytuacja po roku? Zakończyły się odbiory inwestycji, a rozpoczęły się testy. 

Udział w nich bierze kilkadziesiąt osób. To między innymi właściciele lokali usługowych i hoteli zlokalizowanych przy ul. Mariackiej. Osoby te są wyposażone w specjalne przepustki uprawniające do korzystania z maszyn. W trakcie parkowania testujący przechodzą całą procedurę, jaka będzie obowiązywać korzystających z automatycznego parkingu, z wyjątkiem uiszczania opłat – korzystają z tak zwanego biletu zerowego. Testy odbywają się między innymi pod kontrolą straży pożarnej, która chce zweryfikować jak w praktyce będzie przebiegał cały proces.

Testy mają potrwać do 1 września. Potem opracowane zostaną wyniki ankiet. - Parking automatyczny przy ulicy Tylnej Mariackiej to pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Dlatego nim oddamy maszyny w ręce mieszkańców chcemy sprawdzić, czy wszystko działa tak jak należy. W związku z tym wkraczamy w fazę testowania maszyn, która potrwa do 1 września. Testujący maszyny są zobowiązani do codziennego raportowania za pośrednictwem ankiet przebiegu parkowania. Dzięki temu chcemy wychwycić elementy, które jeszcze można udoskonalićmówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Parking automatyczny w Katowicach. Kiedy otwarty dal wszystkich?

Kiedy z inwestycji na Tylnej Mariackiej skorzystać będą mogli kierowcy? Wszystko wskazuje na to, że trzeba poczekać jeszcze co najmniej 2 miesiące.

- Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów. Tym samym Katowice stają się pionierem jeśli chodzi o zagospodarowanie niedużej przestrzeni w mieście o gęstej zabudowie przy użyciu innowacyjnych technologii. Szacujemy, że w okolicach listopada parking będzie oddany na komercyjnych zasadach do użytku mieszkańcom mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów.

W korzystaniu z parkingu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza, które ułatwiają prawidłowe zaparkowanie samochodu na platformie transportowej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3