Para z Tychów oszukiwała oferując pożyczki. Usłyszeli ponad 100 zarzutów

Fikcyjne oferty pożyczek

Redakcja

28 lutego 2024

Ponad 100 zarzutów usłyszała para z Tychów, która za pośrednictwem Internetu oferowała udzielenie pożyczki, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Przestępczy proceder trwał ponad pół roku. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dwójka tyszan – 27 letni mężczyzna oraz jego 27-letnia partnerka oferowali za pośrednictwem Internetu udzielenie pożyczek od osoby prywatnej, wprowadzając przy tym pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z umowy.

Ich działanie polegało na wystawianiu ogłoszeń oferujących udzielenie pożyczek na różnych grupach portalu społecznościowego. Osoby zainteresowane zaciągnięciem pożyczki kontaktowały się z oszustami za pośrednictwem aplikacji, ustalając rzekome warunki udzielenia pożyczki. Następnie pokrzywdzeni podawali swoje dane w celu sporządzenia umowy oraz dokonywali wpłaty środków pieniężnych na różne konta podejrzanych w kwotach pomiędzy 10 a 300 złotych - kwota uwarunkowana była wcześniejszymi ustaleniami. Po dokonaniu wpłaty pokrzywdzeni byli blokowani na komunikatorze przez sprawców przestępstwa, a osoby pokrzywdzone nie otrzymywały pożyczki, jak również zwrotu wpłaconych pieniędzy. Z takiego przestępczego procederu para z Tychów uczyniła sobie stałe źródło dochodu - re;acjonuje policja. 

W toku analiz, policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą ustalili, że para dokonywała oszustw w okresie od stycznia do lipca 2023 roku i przez ten okres dokonała 102 przestępstw w postaci oszustwa. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych okazało się, że blisko 100 osób zostało pokrzywdzonych, a zysk uzyskany przez oszustów wyniósł ponad 10 tysięcy złotych. 

Przeciwko sprawcom opisywanych przestępstw został skierowany akt oskarżenia. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

powiązane artykuły:

Zlotowki
Lokalne 12 września 2023

Oszustki z Zabrza kserowały dowody osobiste i brały pożyczki na inne osoby. Zostały już skazane,

3 372959
Wiadomości 14 października 2021

Policjanci prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która udzielała wysoko opr

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3