W Miechowicach nie ma już Parku Ludowego. Bytomscy radni przyjęli uchwałę zmieniającą nazwę parku

Park Tiele Wincklerów

Redakcja

28 lutego 2024

Mieszkańcy Miechowic wyszli z inicjatywą upamiętnienia założycieli parku i zmiany nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów. Stworzyli specjalną petycję, którą poparło 326 osób. Pomysł bytomian podchwycili radni oraz działające w Miechowicach instytucje, dzięki czemu udało się zmobilizować szerokie grono osób popierających inicjatywę. 

W poniedziałek 26 lutego radni Rady Miejskiej poparli projekt zmiany nazwy parku, który upamiętnia rodzinę Tiele-Wincklerów.

– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w inicjatywę i zbieranie podpisów pod petycją, a także radnym, którzy jednogłośnie zagłosowali za zmianą nazwy parku i godnym upamiętnieniem rodu Tiele-Wincklerów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Strażnicy pamięci

W Miechowicach są miejsca będące strażnikami pamięci rodziny Tiele-Wincklerów. To m.in. Parafia Ewangelicko-Augsburska, Muzeum Domek Matki Ewy i od dwóch lat nowy lokator dawnej siedziby rodu, czyli Pałac w Miechowicach.

– Tiele-Wicklerowie wyprzedzali swoje czasy, kierując się w swoim życiu tolerancją, zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności i otwartością. Uczynienie rodu Tiele-Wincklerów patronem parku jest ukłonem w stronę wielokulturowej historii Bytomia – mówi Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.

Volkspark, czyli Park Ludowy

Park ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Tiele-Wincklerów. Z inicjatywy hrabiego przystąpiono do powiększania ogrodu. Na obszarze o powierzchni ponad 29 ha, powstał park w stylu angielskim. Neogotycka bryła pałacu została malowniczo wpisana w rozległe, krajobrazowe otoczenie.

W okresie największej świetności jego powierzchnia wynosiła ok. 29 ha. Po latach, z dawnego układu komunikacyjnego zachowała się jedynie owalna ścieżka, przebiegająca po stronie zewnętrznej. Teren parku został zdominowany przez wysokie drzewa, a zakładane dawniej ozdobne kompozycje roślinne nie przetrwały do naszych czasów.

Od 1 maja 1938 roku funkcjonował jako Miechowicki Park Ludowy (Mechtaler Volkspark). Nazwa ta obowiązywała w trakcie niechlubnych czasów III Rzeszy, kiedy nawet nazwa Miechowic była używana jako Mechtal, a nie Miechovitz. Władzom Polski Ludowej nazwa Park Ludowy przypadła do gustu i pozostała do czasów nam współczesnych.

powiązane artykuły:

DSC 6963 fb
Lokalne 11 czerwca 2022

Zrewitalizowany Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach ma teraz szansę, aby jeszcze więcej

Palac w Miechowicach
Lokalne 27 sierpnia 2021

Zrewitalizowane mury pałacu Tiele-Wincklerów otwierają się dla publiczności. Od 11 do 13 września po

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3